High School Sports

UIL State Playoff girls basketball pairings and scores

Mansfield Timberview won a regional quarterfinal game, 68-46, vs. Boswell on Monday, Feb. 18, 2019.
Mansfield Timberview won a regional quarterfinal game, 68-46, vs. Boswell on Monday, Feb. 18, 2019. bgosset@star-telegram.com

UIL STATE PLAYOFFS

Class 6A

REGION I

Regional Quarterfinals

Amarillo Tascosa 63, EP Franklin 50

South Grand Prairie 50, Cedar Hill 48

NRH Richland 45, Arlington Martin 41

DeSoto 69, Dallas Skyline 57

Regional Semifinals

Amarillo Tascosa (29-7) vs. South Grand Prairie (24-12), 6 p.m. Friday, Wilkerson-Greines AC, Fort Worth

NRH Richland (18-15) vs. DeSoto (29-6), 8 p.m. Friday, Wilkerson-Greines AC, Fort Worth

Regional Final

1 p.m. Saturday, Wilkerson-Greines AC, Fort Worth

REGION II

Regional Quarterfinals

Prosper 55, Plano 51

CP Vista Ridge 53, RR Cedar Ridge 52

Allen 50, Sachse 49

Pflug. Hendrickson 56, Hou. Cy Ranch 41

Regional Semifinals

Prosper (28-9) vs. Cedar Park Vista Ridge (26-11), 6 p.m. Friday, Davis FH, Dallas

Allen (31-6) vs. Pflugerville Hendrickson (39-1), 8 p.m. Friday, Davis FH, Dallas

Regional Final

2 p.m. Saturday, Davis FH, Dallas

REGION III

Regional Semifinals

Houston Cypress Creek (34-5) vs. Houston Summer Creek (31-6), 6 p.m. Friday, Merrell Center, Katy

Houston Westside (31-5) vs. Humble Atascocita (31-7), 7:30 p.m. Friday, Merrell Center, Katy

Regional Final

1 p.m. Saturday, Merrell Center, Katy

REGION IV

Regional Semifinals

San Antonio Clark (32-2) vs. Edinburg (33-8), 6 p.m. Friday, Northside Sports Gym, San Antonio

Converse Judson (34-5) vs. Laredo United (34-6), 8 p.m. Friday, Northside Sports Gym, San Antonio

Regional Final

2 p.m. Saturday, Northside Sports Gym, San Antonio

Class 5A

REGION I

Regional Quarterfinals

Amarillo 60, Aledo 39

The Colony 70, Mansfield Legacy 65

Lubbock-Cooper 43, Plainview 30

Mans. Timberview 68, FW Boswell 46

Regional Semifinals

Amarillo (33-4) vs. The Colony (27-9), 4 p.m. Friday, Western Texas College, Snyder

Lubbock-Cooper (29-5) vs. Mansfield Timberview (37-1), 6 p.m. Friday, Western Texas College, Snyder

Regional Final

2 p.m. Saturday, Western Texas College, Snyder

REGION II

Regional Quarterfinals

Frisco Liberty 42, Frisco Centennial 32

North Forney 54, Texarkana Texas 47

Frisco Lone Star 58, Wylie East 39

Red Oak 69, Mesquite Poteet 56

Regional Semifinals

Frisco Liberty (29-10) vs. North Forney (26-11), 6 p.m. Friday, Culwell Center, Garland

Frisco Lone Star (27-8) vs. Red Oak (30-8), 7:30 p.m. Friday, Culwell Center, Garland

Regional Final

1 p.m. Saturday, Culwell Center, Garland

REGION III

Regional Semifinals

College Station (34-4) vs. Manvel (36-3), 6 p.m. Friday, Campbell Center, Houston

Magnolia West (27-7) vs. Missouri City Hightower (36-2), 7:30 p.m. Friday, Campbell Center, Houston

Regional Final

2 p.m. Saturday, Campbell Center, Houston

REGION IV

Regional Semifinals

San Antonio Memorial (30-6) vs. Corpus Christi Carroll (30-10), 5:30 p.m. Friday, Littleton Gymnasium, San Antonio

Kerrville Tivy (35-1) vs. Victoria West (36-4), 8 p.m. Friday, Littleton Gymnasium, San Antonio

Regional Final

2 p.m. Saturday, Littleton Gymnasium, San Antonio

Class 4A

REGION I

Regional Quarterfinals

Canyon 50, Lubbock Estacado 33

Argyle 40, Stephenville 25

Levelland 51, Hereford 42

Bridgeport 50, Decatur 28

Regional Semifinals

Canyon (26-6) vs. Argyle (28-7), 6:30 p.m. Friday, Lubbock Christian University

Levelland (31-3) vs. Bridgeport (26-10), 8 p.m. Friday, Lubbock Christian University

Regional Final

7 p.m. Saturday, Lubbock Christian University

REGION II

Regional Quarterfinals

Dallas Lincoln 61, Aubrey 44

Tex. Pleasant Grove 54, Brownsboro 51

Melissa 62, Dallas Pinkston 57

Canton 44, Gilmer 42

Regional Semifinals

Dallas Lincoln (29-4) vs. Texarkana Pleasant Grove (29-3), 5:30 p.m. Friday, Texas A&M University-Commerce

Melissa (19-15) vs. Canton (35-1), 7:30 p.m. Friday, Texas A&M University-Commerce

Regional Final

7:30 p.m. Saturday, Texas A&M University-Commerce

REGION III

Regional Quarterfinals

Fairfield 66, Waco Connally 57

Silsbee 52, Sweeny 37

Midlothian Heritage 34, Lorena 22

SL Hardin-Jefferson 67, Livingston 39

Regional Semifinals

Fairfield (27-8) vs. Silsbee (24-6), 6:15 p.m. Friday, Sam Houston State University, Huntsville

Midlothian Heritage (33-5) vs. Sour Lake Hardin-Jefferson (32-4), 8 p.m. Friday, Sam Houston State University, Huntsville

Regional Final

1 p.m. Saturday, Sam Houston State University, Huntsville

REGION IV

Regional Semifinals

Liberty Hill (21-17) vs. Crystal City (22-5), 6 p.m. Friday, Texas A&M University-Kingsville

Burnet (29-7) vs. Beeville Jones (29-7), 8 p.m. Friday, Texas A&M University-Kingsville

Regional Final

7:30 p.m. Saturday, Texas A&M University-Kingsville

Class 3A

REGION I

Regional Quarterfinals

Wall 47, Shallowater 43

Brock 59, Nocona 47

Idalou 39, Bushland 34

Tuscola Jim Ned 46, Cisco 31

Regional Semifinals

Wall (30-1) vs. Brock (33-8), 6 p.m. Friday, Wayland Baptist University, Plainview

Idalou (30-5) vs. Tuscola Jim Ned (31-5), 7:30 p.m. Friday, Wayland Baptist University, Plainview

Regional Final

2 p.m. Saturday, Wayland Baptist University, Plainview

REGION II

Regional Quarterfinals

Edgewood 51, Van Alstyne 50

Winnsboro 54, Tatum 46

Mineola 36, Howe 35

MP Chapel Hill 80, New Boston 38

Regional Semifinals

Edgewood (25-7) vs. Winnsboro (25-11), 5 p.m. Friday, Prosper HS

Mineola (28-8) vs. Mount Pleasant Chapel Hill (34-0), 7 p.m. Friday, Prosper HS

Regional Final

2 p.m. Saturday, Prosper HS

REGION III

Regional Quarterfinals

Franklin 61, Buffalo 49

Anderson-Shiro 51, Diboll 46

Keene 44, Little River Academy 35

Woodville 61, Coldspring-Oakhurst 42

Regional Semifinals

Franklin (36-1) vs. Anderson-Shiro (35-4), 6 p.m. Friday, Waco Midway HS

Keene (30-7) vs. Woodville (36-1), 7:30 p.m. Friday, Waco Midway HS

Regional Final

1 p.m. Saturday, Waco Midway HS

REGION IV

Regional Semifinals

Poth (27-5) vs. George West (24-10), 6 p.m. Friday, Seguin HS

Lago Vista (24-5) vs. Skidmore-Tynan (28-9), 8 p.m. Friday, Seguin HS

Regional Final

1 p.m. Saturday, Seguin HS

Class 2A

REGION I

Regional Semifinals

Panhandle (30-4) vs. Christoval (25-10), 1 p.m. Friday, South Plains College, Levelland

Wellington (28-6) vs. Forsan (26-8), 2:30 p.m. Friday, South Plains College, Levelland

Regional Final

2 p.m. Saturday, South Plains College, Levelland

REGION II

Regional Semifinals

Era (29-5) vs. Campbell (24-11), 5 p.m. Friday, McKinney Boyd HS

Muenster (28-7) vs. Ben Wheeler Martins Mill (35-0), 7 p.m. Friday, McKinney Boyd HS

Regional Final

noon Saturday, McKinney Boyd HS

REGION III

Regional Semifinals

Grapeland (26-8) vs. Woden (28-5), 6 p.m. Friday, Bryan HS

Marlin (28-6) vs. Timpson (32-4), 8 p.m. Friday, Bryan HS

Regional Final

1 p.m. Saturday, Bryan HS

REGION IV

Regional Semifinals

Mason (35-1) vs. Shiner (16-13), 6 p.m. Friday, San Marcos HS

San Saba (32-5) vs. Flatonia (26-9), 8 p.m. Friday, San Marcos HS

Regional Final

noon Saturday, San Marcos HS

Class 1A

REGION I

Regional Semifinals

McLean (25-5) vs. New Home (22-12), 6:30 p.m. Friday, South Plains College, Levelland

Nazareth (28-6) vs. Ropesville Ropes (31-2), 8 p.m. Friday, South Plains College, Levelland

Regional Final

3:30 p.m. Saturday, South Plains College, Levelland

REGION II

Regional Semifinals

Rankin (25-5) vs. Aspermont (30-2), 7 p.m. Friday, Abilene Christian University

Veribest (24-6) vs. Hermleigh (28-5), 8:30 p.m. Friday, Abilene Christian University

Regional Final

7:30 p.m. Saturday, Abilene Christian University

REGION III

Regional Semifinals

Lipan (32-5) vs. Slidell (31-2), 5 p.m. Friday, Mansfield HS

Stephenville Huckabay (32-4) vs. Dodd City (32-3), 7 p.m. Friday, Mansfield HS

Regional Final

2 p.m. Saturday, Mansfield HS

REGION IV

Regional Semifinals

LaRue LaPoynor (29-7) vs. Moulton (23-10), 6 p.m. Friday, Burger Gym, Austin

Chireno (22-6) vs. Rocksprings (25-9), 8 p.m. Friday, Burger Gym, Austin

Regional Final

noon Saturday, Burger Gym, Austin

Related stories from Fort Worth Star Telegram

  Comments