High School Sports

UIL State Girls Golf Day 1: Grapevine leads 5A, Southlake Carroll third in 6A

Brock senior Anarenee Beyer
Brock senior Anarenee Beyer Courtesy

Grapevine's Gabriella Tomanka and Anna Takahashi are in first and second place after Day 1 of the Class 5A girls golf state tournament at White Wing Golf Club in Georgetown on Monday. 

Tomanka shot a 69 and is two strokes ahead of Takahashi, who won district and regional titles this season. 

Takahashi is tied for second with Magnolia's Halle Whitney. 

Grapevine (Tomanka, Takahashi, Lauren Chasczewski, Amanda Berry, Jillian Corey) is sitting comfortably in first place at 305 and the Mustangs are 15 strokes ahead of second-place Magnolia. 

Midlothian is third and Aledo is in fifth. 

Mansfield Timberview's Aysis Azarcon and Midlothian's Jasmine Zhang are in fourth with a 72. 

Class 6A

Southlake Carroll is in a three-way tie for third place with a score of 303. Austin Westlake (290) and Houston Memorial (294) are in first and second place in the 6A tourney at Legacy Hills Golf Club in Georgetown. 

The Dragons consist of Stephanie Lee, Malak Bouraeda, Michelle Zhou, Riley McDole and Emly Martin. 

Anne Chen (Fort Bend Clements), Libby Winans (Plano East) and Amelia McKee (Klein Oak) are all tied for first (69). Arlington Martin's Trinity King is tied for ninth with a 72. Martin is the top Dragon with a 73. 

Class 3A

The Brock team of Bailey Wagner, Anarenee Beyer, Jayden Wilson, Victoria Wells and Gracie Griffith are in sixth of the 3A tournament at Grey Rock Golf Course in Austin. The Eagles shot a 394 and are seven back of third place. 

Beyer is in seventh with an 86 and is also seven back of third place in the individual standings. 

Class 6A

Team

Austin Westlake 290

Houston Memorial 294

Southlake Carroll 303

Katy Seven Lakes 303

Conroe The Woodlands 303

Austin Lake Travis 309

McKinney Boyd 310

Montgomery 312

Allen 313

Humble Kingwood 317

Individual 

Anne Chen, Fort Bend Clements 69

Libby Winans, Plano East 69

Amelia McKee, Klein Oak 69

Sadie, Englemann, Austin Westlake 70

Bentley Cotton, Austin Westlake 71

Zoe Slaughter, Houston Memorial 71

Tiffany Nguyen, Houston Memorial 71

Karina Benavides, Conroe The Woodlands 71

Isha Dhruva, Katy Seven Lakes 72

Trinity King, Arlington Martin 72

Jennie Park, Hebron 72

Elina Sinz, Katy Tompkins 72

Class 5A

Team

Grapevine 305

Magnolia 320

Midlothian 321

Mission Sharyland 324

Aledo 332

Humble Kingwood park 336

Frisco Centennial 343

Frisco Liberty 347

Brownsville Veterans Memorial 351

Lubbock Cooper 352

Individual 

Gabriella Tomanka, Grapevine 69

Anna Takahashi, Grapevine 71

Halle Whitney, Magnolia 71

Aysis Azarcon, Mansfield Timberview 72

Jasmine Zhang, Midlothian 72

Elise Parel, Humble Kingwood Park 73

Laura Rodriguez, Mission Sharyland 75

Madison Head, Aledo 75

Leah Alberto, Humble Kingwood Park 75

Julie Lucio, Brownsville Veterans Memorial 75

Class 4A

Team

Andrews 317

Abilene Wylie 338

Frisco Lebanon Trail 342

Seminole 357

Liberty Hill 358

Fredericksburg 358

Salado 365

Mabank 373

Longview Spring Hill 378

Gatesville 392

Individual

Bohyun Park, Carrollton Ranchview 67

Maddi Olson, Abilene Wylie 72

Rachel Huffman, Andrews 73

Madison Phung, Frisco Lebanon Trail 74

Faith Kilgore, Wimberley 76

Arin Zachary, Abilene Wylie 78

Zoe Mayfield, Longview Spring Hill 79

Allison James, Fredericksburg 79

Cheryl Gauthier, Liberty Hill 80

Olivia Mitchell, Frisco Lebanon Trail 80

Kinzee McAllister, Andrews 80

Class 3A

Team

Rockdale 373

Ingram Moore 379

Lago Vista 387

Cameron Yoe 391

Shallowater 393

Brock 394

Sonora 396

Howe 405

Harleton 408

Yoakum 430

Individual

Lyndy Laurell, Rockdale 75 

Paige Gilstrap McGregor 78

Mason Garrett, Mount Pleasant Chapel Hill 79

Victoria Gleghorn, Nacogdoches Central Heights 82

Taitlyn Thompson, Childress 82

Eve King, Rockdale 85

Anarenee Beyer, Brock 86

Julia Janczak, East Bernard 88

Morgan Molsbee, Alpine 89

Bailee Lawson, Holliday 89

Class 2A

Team

Grapeland 345

Vega 361

Christoval 363

Normangee 366

Quanah 371

Forsan 384

Weimar 392

Hamilton 398

Latexo 418

Olney 421

Individual

Taylor Tomlinson, Christoval 74

Jillian Jones, Forsan 76

Hannah Chipman, Grapeland 78

Allie Joyce, Vega 79

Katelin Berry, Stratford 81

Cheney Boyd, Grapeland 81

Danielle Turner, Lovelady 82

Razyl Yanez, Forsan 82

Makayla Simmons, Quanah 83

Braydee Frederick, Normangee 83

Class 1A

Team

Blanket 357

Happy 418

Knippa 423

Robert Lee 424

Tioga 427

Clyde Eula 427

Bronte 430

Iredell 436

Shamrock 441

Leakey 456

Individual 

Marki Kinkade, Blanket 75

Emily Furry, Blanket 84

Sierra Jameson, Matador Motley County 86

Mattie Grumbles, Ackerly Sands 86

Skylar Mast, Richards 86

Ally Johnson, Iredell 90

Kamree Lewis, Richland Springs 91

Tatum Meadows, Briscoe Fort Elliott 93

Mailey Paige Goodman, Clyde Eula 93

Cassie Furry, Blanket 93

Related stories from Fort Worth Star Telegram

  Comments