High School Sports

UIL State Boys Golf Day 1: Southlake Carroll in second, Granbury golfer leads 5A

The UIL boys state golf tournament is being held this week for all classifications.
The UIL boys state golf tournament is being held this week for all classifications. UIL

Southlake Carroll is in second place after the opening day of the Class 6A boys golf state tournament at Legacy Hills Golf Club in Georgetown on Monday.

The Dragons, who consist of Caden Honea, Tanner Bevill, Cole Fisher, DJ Springer and Will Fore, shot a 291 and are eight strokes behind first-place Austin Westlake. They are two strokes ahead of Houston Memorial and League City Clear Springs.

Plano West and Dallas Jesuit are still in contention at 296 and 301, respectively.

Arlington Lamar's Caleb Hicks is in a four-way tie for third place at 69. He's two strokes behind for first. Bevill and Byron Nelson's David Harrison both shot a 70.

Class 5A

Granbury's Jake Holbrook shot a 67 to tie for first place in the 5A tournament at White Wing Golf Club in Georgetown. Holbrook, Dustin Anderson, Ryan Ziegler, Christian Keto and Jake Piland have Granbury three strokes behind third-place Cedar Park.

Highland Park is in first at 286. Frisco Centennial is second at 296.

Highland Park's Trip Carter is second place (68). The Scots and Centennial have a combined six golfers in the top 10.

Class 4A

Argyle is in second place of the 4A tournament after shooting a 317 at Apple Rock Golf Course at Horseshoe Bay in Marble Falls. The Eagles are behind Monahans' 306. They have two golfers in the top seven, which are all within seven strokes.

Class 3A

The Brock team of Garrett Leek, Takota Taylor, Justin Cummins, Tim Hoffman and Michael Redwine are in sixth place of the 3A tournament at Grey Rock Golf Course in Austin.

Pottsoboro is in first place and is 13 strokes ahead of second-place Troup.

Leek is second after shooting a 73 and is four strokes back of Pottsboro's Austyn Reily.

Monday's results

Class 6A

Team

Austin Westlake, 283

Southlake Carroll, 291

Houston Memorial, 293

League City Clear Springs, 293

Austin Vandegrift, 294

Humble Kingwood, 295

Plano West, 296

Dallas Jesuit, 301

Houston Stratford, 301

San Antonio Johnson, 302

Individual

J. Holland Humphries, Austin Westlake, 67

Matthew Riedel, Houston Stratford, 68

Pierceson Coody, Plano West, 69

William Moll, Houston Memorial, 69

Andre Jacobs, League City Clear Springs, 69

Caleb Hicks, Arlington Lamar, 69

Matthew Denton, Austin Westlake, 70

Tanner Bevill, Southlake Carroll, 70

Tommy Boone, Plano, 70

David Harrison, Byron Nelson, 70

Christian Hansen, San Antonio Reagan, 70

Class 5A

Team

Highland Park, 286

Frisco Centennial, 296

Cedar Park, 301

Boerne Champion, 302

Granbury, 304

Georgetown, 311

Dripping Springs, 314

Lubbock Cooper, 315

Magnolia, 320

Colleyville Heritage, 332

Austin, 336

Wichita Falls Rider, 345

Individual

Jake Holbrook, Granbury, 67

Trip Carter, Highland Park, 68

Michael Barrera, CC Veterans Memorial 69

Jun Min Lee, Mission Sharyland, 70

Hudson Weibel, Highland Park, 72

Ben Dunne, Cedar Park, 72

Preston Cox, Frisco Centennial, 72

Henry Frizzell, Frisco Centennial, 72

Turner Hosch, Highland Park 73

Scott Roden, Highland Park, 73

Harrison Hineline, Boerne Champion, 73

Phil Price, Georgetown, 73

Jackson Powers, Mansfield Legacy, 73

Kyle Cox, Carrollton Creekview, 73

Class 4A

Team

Monahans, 306

Argyle, 317

Bullard, 323

Texarkana Pleasant Grove, 339

Andrews, 343

Perryton, 344

Madisonville, 349

Fredericksburg, 352

Gatesville, 361

La Grange, 367

Devine, 367

El Campo, 385

Individual

Sam Bennett, Madisonville, 70

Jeryn Pruitt, Brownwood, 71

Joey Kirk, Monahans, 73

JT Pittman, Monahans, 73

Luke Griggs, Argyle, 74

Luke Cooley, Andrews 76

Logan Diomede, Argyle, 77

Hayes Esposito, Bullard, 77

Jack Burke, Orange Little Cypress-Mauriceville, 77

Austin Douglas, Huffman Hargrave, 77

Class 3A

Team

Pottsboro, 309

Troup, 322

Diana New Diana, 325

Comanche, 336

Merkel, 341

Brock, 348

Rockdale, 352

Comfort, 355

Pollok Central, 357

Cameron Yoe, 373

Blanco, 392

Lyford, 425

Individual

Austyn Reily, Pottsboro, 69

Garrett Leek, Brock, 73

Ethan Miller, Georgetown Gateway, 74

Parker Doan, Merkel, 76

Cameron Hubbard, Pollock Central, 77

Peyton Huggins, Troup, 77

Hayden Kent, Pottsboro, 77

Nick Beaussoleil, Hardin, 77

Wade Langley, Winnsboro, 77

Brayden Maris, Troup, 78

Jake Angerstein, Early, 78

Noah Vasquez, Palmer, 78

Jack Summers, Nacogdoches Central Heights, 78

Kasey Middleton, Comanche, 78

Class 2A

Team

Grapeland, 315

Vega, 323

De Leon, 323

Seymour, 333

Goldthwaite, 337

Stinnett West Texas, 338

Three Rivers, 339

Douglass, 345

Panhandle, 352

Mason, 368

Valley Mills, 370

Weimar, 375

Individual

Rick Frauenberger, Grapeland, 66

Carson Grawunder, Vega, 70

Trevor Roquemore, Douglass, 71

Matthew Freriks, Stinnett West Texas, 72

Jordan Hardin, De Leon, 72

Brayden Cheatham, Grapeland, 73

Case Boyd, Grapeland, 75

Roy Moya, Three Rivers, 75

Drew Hermesmeyer, Goldthwaite, 76

Kannin Mikulik, Flatonia, 76

Class A

Team

Blanket, 352

Garden City, 370

Briscoe Fort Elliott, 373

Iredell, 373

Matador Motley County, 391

Leakey, 395

Tioga, 396

Clyde Eula, 400

New Home, 409

Sterling City, 417

Fayetteville, 432

Utopia, 435

Individual

Luke Kinkade, Blanket, 71

Seth Bearden, Crowell, 72

Gatlin Goad, Briscoe Fort Elliott, 77

Cameron Stafford, Matador Motley County, 82

Adrian Benitez, Iredell, 83

Payton Freeman, White Deer, 84

Ryan Weeks, New Home, 86

Payton Garrett, Lipan, 86

Dakota Carson, Clyde Eula, 87

Jordan Mackey, Paducah, 87

  Comments