High School Sports

UPDATED Area softball regional semifinal and baseball quarterfinal results

Softball and baseball teams alive for another week

See who's left as area teams chase history, UIL ring
Up Next
See who's left as area teams chase history, UIL ring

SOFTBALL

CLASS 6A REGION I

Keller (31-2-1) vs. Wylie (28-9)

One game: Keller 5, Wylie 3

Odessa Permian (33-6) vs. Plano (25-4)

Game 1: Plano 10, Permian 9 F/8

Game 2: Plano 12, Permian 5

The Lady Indians beat Mansfield 8-4 in a one-game playoff to advance to the 6A Region I semifinals.

CLASS 5A REGION I

FW Arlington Heights (35-2-1) vs. Canyon (28-6)

Game 1: Heights 2, Canyon 1

Game 2: Heights 4, Canyon 3

Haslet Eaton (30-10) vs. Lubbock Coronado (26-14)

Game 1: Eaton 8, Coronado 5

Game 2: Coronado 3, Eaton 0

Game 3: Coronado 11, Eaton 7 F/11

CLASS 5A REGION II

Mansfield Lake Ridge (21-7) vs. Forney (29-6)

Game 1: Forney 12, Lake Ridge 1

Game 2: Forney 8, Lake Ridge 3

Granbury (22-7-2) vs. Hallsville (27-8)

Game 1: Hallsville 5, Granbury 3

Game 2: Hallsville 3, Granbury 0

CLASS 4A REGION II

Crandall (33-6-1) vs. Emory Rains (31-4)

Game 1: Rains, Crandall 5

Game 2: Rains 3, Crandall 2

Decatur (25-4) vs. Rusk (23-11-2)

Game 1: Decatur 2, Rusk 1

Game 2: Decatur 3, Rusk 2

CLASS 3A REGION I

Brock (31-5) vs. Alpine (26-13)

Game 1: Brock 10, Alpine 0

Game 2: Brock 22, Alpine 8

Amarillo River Road (27-5) vs. Clyde (30-5)

Game 1: Clyde 17, River Road 0

Game 2: Clyde 2, River Road 0

CLASS 3A REGION II

Howe (20-12) vs. New Boston (22-9)

Game 1: New Boston 9, Howe 2

Game 2: New Boston 10, Howe 0

Pilot Point (30-7-1) vs. Hughes Springs (29-3)

One game: Hughes Springs 14, Pilot Point 2

CLASS 3A REGION III

Grandview (38-0) vs. Pollock Central (29-2)

One game: Grandview 8, Pollock Central 6

Buna (36-3) vs. Rogers (30-3)

Game 1: Buna 7, Rogers 2

Game 2: Buna 7, Rogers 0

TAPPS DIVISION I

State semifinals

Katy Saint John 4, Nolan Catholic 0

TAPPS DIVISION II

State semifinals

FW Christian 6, Bullard Brook Hill 2

Sugar Land FB Christian 1, SA Holy Cross 0

Final

Fort Bend Christian 10, FW Christian 0

BASEBALL

CLASS 6A REGION I

Keller (26-6) vs. EP Franklin (22-12-1)

Game 1: Keller 7, Franklin 3

Game 2: Keller 10, Franklin 1

Flower Mound Marcus (27-10-1) vs. Waco Midway (21-8)

Game 1: Marcus 6, Midway 5

Game 2: Marcus 8, Midway 6

Keller Timber Creek (29-9) vs. Odessa (26-11)

Game 1: Odessa 1, Timber Creek 0

Game 2: Timber Creek 10, Odessa 4

Game 3: Timber Creek 8, Odessa 5

Trophy Club Byron Nelson (16-20-1) vs. Southlake Carroll (29-6)

Game 1: Carroll 5, Nelson 0

Game 2: Carroll 7, Nelson 2

CLASS 5A REGION I

Lubbock Coronado (21-15) vs. Amarillo (27-9-1)

Game 1: Amarillo 6, Coronado 1

Game 2: Amarillo 2, Coronado 1

Colleyville Heritage (31-5) vs. Denison (21-15)

Game 1: Heritage 5, Denison 2

Game 2: Heritage 4, Denison 2

EP Eastlake (32-8-1) vs. Lubbock Cooper (28-10-1)

Game 1: Cooper 6, Eastlake 0

Game 2: Cooper 2, Eastlake 1

Haslet Eaton (28-8-1) vs. Richland (25-9)

One game: Eaton 6, Richland 2

The Eaton baseball team beat Grapevine 6-1 in Game 2 to complete the sweep and advance to the 5A Region I quarterfinals.

CLASS 5A REGION II

Midlothian (21-11) vs. Joshua (21-11)

Game 1: Joshua 2, Midlothian 0

Game 2: Midlothian 7, Joshua 1 F/8

Game 3: Joshua 10, Midlothian 4

Texarkana Texas (25-7) vs. Forney (24-10-1)

Game 1: Forney 9, Texas 3

Game 2: Forney 4, Texas High 0

Crowley (22-16) vs. Cleburne (34-1-2)

Game 1: Cleburne 3, Crowley 0

Game 2: Cleburne 7, Crowley 2

Prosper (33-6-2) vs. Hallsville (25-11)

Game 1: Prosper 6, Hallsville 0

Game 2: Prosper 9, Hallsville 2

CLASS 4A REGION I

Denver City (21-14-1) vs. Andrews (17-16-1)

Game 1: Denver City 10, Andrews 4

Game 2: Andrews 3, Denver City 2

Game 3: Denver City 8, Andrews 3

Godley (27-1) vs. Kennedale (24-7-1)

One game: Godley 2, Kennedale 0

Levelland (21-16) vs. Bushland (31-5)

Game 1: Bushland 10, Levelland 0

Game 2: Bushland 11, Levelland 0

Iowa Park (28-4) vs. Abilene Wylie (23-6-1)

Game 1: Wylie 4, Iowa Park 2

Game 2: Iowa Park 18, Wylie 7

Game 3: Iowa Park 8, Wylie 2

CLASS 4A REGION II

Crandall (25-10) vs. Decatur (20-16)

Game 1: Crandall 3, Decatur 2 F/8

Game 2: Crandall 6, Decatur 5

Center (23-7) vs. Kilgore (25-4)

Game 1: Kilgore 7, Center 0

Game 2: Kilgore 3, Center 0

Argyle (32-0) vs. Melissa (27-11)

Game 1: Argyle 7, Melissa 5

Game 2: Argyle 10, Melissa 0

Pleasant Grove (25-4) vs. Canton (27-5)

Game 1: Pleasant Grove 6, Canton 3

Game 2: Pleasant Grove 4, Canton 3

CLASS 3A REGION I

Wall (25-5-1) vs. Idalou (20-11)

Game 1: Wall 11, Idalou 0

Game 2: Wall 19, Idalou 9

Brock (27-3-1) vs. Dublin

One game: Brock 15, Dublin 2

Shallowater (28-2-2) vs. Reagan County (24-7)

Game 1: Shallowater 12, Reagan County 2

Game 2: Shallowater 17, Reagan County 3

Peaster vs. Jacksboro

Game 1: Peaster 14, Jacksboro 4

Game 2: Peaster 5, Jacksboro 1 F/9

Related stories from Fort Worth Star Telegram

  Comments