High School Sports

Dallas-Fort Worth area boys soccer players that were named to the All-Region teams

Arlington Lamar’s Jasub Flores breaks school records

Flores broke his older brother, Carlos' school records with his 61st goal of his career and 34th this season, Tuesday March 19, 2019 vs. YMLA. Lamar Men's Soccer
Up Next
Flores broke his older brother, Carlos' school records with his 61st goal of his career and 34th this season, Tuesday March 19, 2019 vs. YMLA. Lamar Men's Soccer

Check back on Friday for the GIRLS all-region teams

BOYS

6A Region I

1st team

Harrison Pustilnik, Carroll

Diego Berlingeri, Fossil Ridge

Matt DeWitt, Keller

Andres Santos, Duncanville

Ryan Reagor, Mansfield

Preston Myers, Carroll

Ben Andrusin, Keller

Nate Kopetsky, Sam Houston

Conner Lisenbee, Keller

Jasub Flores, Lamar

Luis Obregon, Grand Prairie

2nd team

Joe Ruedi, Coppell

Robbie Pino, Carroll

Caleb Allen, Lake Ridge

Jameel Mashriqi, Mansfield

Harvey Castro, Marcus

Jalen Starks, Duncanville

Ryan Hay, Waxahachie

David Hernandez, Arlington

Osvaldo Sanchez, Bowie

Ryan Nolen, Eaton

Carlos Vega, Arlington

Honorable Mention

Tre Williams, Keller

Isaac Servin, Irving

Junior Cardona, Arlington

Jordan Beechum, Waxahachie

Jalen Gonzalez, Bowie

Johnathan Sauceda, Mansfield

Irving MacArthur senior Edwin Flores lined up for just another free kick more than 30 yards away from the goal. Flores crushed the ball as it took an incredible curve into the net for the eventual game winner.

6A Region II

1st team

Bryan Lopez, Naaman Forest

Garrett Daulong, Rockwall Heath

Nathan Farrington, Rockwall Heath

Heriberto Campuzzano, North Mesquite

2nd team

Ryan Watson, McKinney

Fausto Ortiz, Horn

Roberto Gonzalez, McKinney Boyd

Jeremiah Morales, Horn

Calan Elaya, Horn

Greg Lopez, McKinney

Honorable Mention

Jared Woodruff, McKinney Boyd

Ethan Orozco, McKinney

Cole Morgan, Naaman Forest

5A Region I

1st team

Mario Hernandez, Timberview

Bryan Ukeje, Legacy

Conner Carrell, Boswell

Henry Garcia, Burleson

Trevor Carpani, Legacy

Caleb Yauger, Burleson

Freddy Hernandez, Burleson

Juan Jose Cardneas, Crowley

2nd team

Rhys Jacobs, Boswell

Daniel Olatunji, Grapevine

Juan Arevalo, Saginaw

Anthony Patti, Lake Dallas

Jose Cornejo, Saginaw

Micco Little, Aledo

Honorable Mention

Zach Mendez, Crowley

Brock Pope, Lake Dallas

Sam Oladeji, Timberview

Brandon Wrinkle, Aledo

5A Region II

1st team

Kyle Renton, Frisco Heritage

Franco Ibanez, Frisco Heritage

Gavin Clark, Frisco Liberty

Nathan Gutierrez, Ennis

Alex Wing, Wakeland

Nicholas Wanzer, Frisco Centennial

Arron Young, Midlothian

Bryson Bolton, Ennis

Ian Miller, Greenville

Sebastian Rivera, Frisco

2nd team

Ethan Unger, Frisco Centennial

Orlando Arzate, Princeton

Payton Franklin, Greenville

Michael Branch, Lovejoy

Abel Gil, Lebanon Trail

Maxwell Quaye, Wylie East

Erik Lopez, Joshua

Paco Lugo, Terrell

Mauricio Ruiz, Wylie East

Honorable Mention

Blayne Martinez, Ennis

Rodrigo Lozano, Ennis

Derek Norsworthy, Frisco Heritage

Griffin Gayler, Joshua

Coleman Hatfield, Frisco Heritage

4A Region I

1st team

Marco Davila, Western Hills

Craig Shue, Kennedale

Carter Dodson, Argyle

Marvin Renteria, Mineral Wells

Diego Andrade, Mineral Wells

Giovanni Vallalobos

2nd team

Julian Avila, Mineral Wells

Honorable Mention

Jude Collins, Western Hills

4A Region II

1st team

Julio Licea, Life Oak Cliff

Gavin Reno, Anna

Marco Alba, Nevada Community

Abraham Bermudez, Nevada Community

Noah Crownover, Sunnyvale

2nd team

Isaac Nino, Anna

Edgardo Gonzalez, Life Oak Cliff

Jerrod Roberts, Anna

Honorable Mention

Jesus Garrido, Anna

FULL LIST HERE

Related stories from Fort Worth Star Telegram

Born and raised in Hawaii, Brian Gosset graduated from Northern Arizona University with a degree in journalism before coming to Texas in 2014. He’s covered high school sports — yes, pretty much every high school sport — for the Star-Telegram ever since.
  Comments