High School Sports

UPDATED Area high school softball second round results

Mansfield pitcher Paxton Scheurer
Mansfield pitcher Paxton Scheurer Special to the Star-Telegram

CLASS 6A REGION I

Mansfield (29-0-1) vs. Odessa (23-8-1)

Game 1: Mansfield 10, Odessa 9

Game 2: Mansfield 9, Odessa 7

Keller (29-2-1) vs. Wolfforth Frenship (24-10)

One game: Keller 10, Frenship 0

Belton (28-8-1) vs. Wylie (27-8)

Game 1: Wylie 11, Belton 0

Game 2: Wylie 11, Belton 6 F/8

Denton Guyer (23-3-2) vs. Duncanville (23-2-1)

One game: Guyer 9, Duncanville 2

Odessa Permian (31-3) vs. Keller Timber Creek (20-10)

Game 1: Permian 13, Timber Creek 4

Game 2: Timber Creek 8, Permian 2

Game 3: Permian 7, Timber Creek 1

El Paso Coronado (30-5) vs. Abilene (15-12)

Game 1: Abilene 6, Coronado 4

Game 2: Abilene 7, Coronado 1

Plano (22-4) vs. South Grand Prairie (18-10-1)

One game: Plano 15, South Grand Prairie 0

Flower Mound (25-8-2) vs. Waco Midway (23-7)

Game 1: Flower Mound 8, Midway 5

Game 2: Midway 4, Flower Mound 1

Game 3: Flower Mound 8, Midway 7 F/9

CLASS 5A REGION I

Lubbock Cooper (24-11) vs. EP Hanks (27-12)

Game 1: Cooper 7, Hanks 3

Game 2: Cooper 7, Hanks 5

Canyon (27-4) vs. EP Bel Air (16-9)

Game 1: Canyon 10, Bel Air 2

Game 2: Canyon 4, Bel Air 1

Colleyville Heritage (27-8) vs. Azle (22-12)

One game: Heritage 10, Azle 0

Saginaw Boswell (27-5-1) vs. FW Arlington Heights (31-2-1)

Game 1: Heights 7, Boswell 4

Game 2: Boswell 5, Heights 2

Game 3: Heights 4, Boswell F/8

EP Eastlake (34-4-2) vs. Lubbock

Game 1: Eastlake 4, Lubbock 3

Game 2: Eastlake 13, Lubbock 3

EP Chapin (32-7-1) vs. Lubbock Coronado (22-13)

Game 1: Chapin 1, Coronado 0

Game 2: Coronado 4, Chapin 2

Game 3: Coronado 5, Chapin 0

Haslet Eaton (27-7) vs. Richland (14-12)

Game 1: Richland 3, Eaton 2

Game 2: Eaton 11, Richland 1

Game 3: Eaton 3, Richland 0

Denton Ryan (32-3-1) vs. Birdville (13-15)

Game 1: Ryan 13, Birdville 9

Game 2: Ryan 12, Birdville 2

CLASS 5A REGION II

Burleson Centennial (18-10) vs. Dallas Molina

One game: Centennial 21, Molina 0

Mansfield Lake Ridge (19-5) vs. Dallas Hillcrest

One game: Lake Ridge 13, Hillcrest 1

Sulphur Springs (29-4) vs. Little Elm (18-11)

Game 1: Sulphur Springs 7, Little Elm 5

Game 2: Sulphur Springs 13, Little Elm 0

Forney (25-6) vs. The Colony (24-8-1)

Game 1: Forney 13, The Colony 1

Game 2: Forney 4, The Colony 3

Mansfield Legacy (24-4) vs. Dallas Sunset

One game: Legacy 23, Sunset 1

Granbury (20-5-2) vs. Dallas Seagoville

Game 1: Granbury 19, Seagoville 1

Game 2: Granbury 14, Seagoville 0

Prosper (28-5) vs. Mount Pleasant (21-10)

Game 1: Prosper 5, Mt. Pleasant 0

Game 2: Prosper 2, Mt. Pleasant 0

Frisco Wakeland (25-7) vs. Hallsville (23-8)

Game 1: Wakeland 3, Hallsville 2

Game 2: Hallsville 5, Wakeland 4

Game 3: Hallsville 9, Wakeland 1

CLASS 4A REGION I

Alvarado (24-11) vs. Brownwood (22-6-1)

Game 1: Brownwood 3, Alvarado 2

Game 2: Brownwood 10, Alvarado 0

Godley (21-12) vs. Vernon (21-4)

One game: Vernon 10, Godley 1

CLASS 3A REGION I

Brock (27-5) vs. Merkel

Game 1: Brock 5, Merkel 3

Game 2: Brock 13, Merkel 1

Related stories from Fort Worth Star Telegram

  Comments