High School Sports

UPDATED Area high school softball district standings and playoff scenarios

Keller left fielder Caraline Woodall (21) signals safe at first as Plano West first baseman Mikaela Gilliam (1) looses the ball as Keller played Plano West in a 2017 6A Region I Regional Final softball game at Flower Mound High School, May 26, 2017.
Keller left fielder Caraline Woodall (21) signals safe at first as Plano West first baseman Mikaela Gilliam (1) looses the ball as Keller played Plano West in a 2017 6A Region I Regional Final softball game at Flower Mound High School, May 26, 2017. Special to the Star-Telegram

Send any updates to bgosset@star-telegram.com or tweet at @Gosset41

*playoff berth

**champ

^second

#third

+fourth

3-6A

Keller 11-1**

Timber Creek 10-2^

Abilene 6-6#

Fossil Ridge 5-7+

Haltom 4-8

Weatherford 4-8

Central 2-10

Friday

Abilene 2 Fossil Ridge 1

Keller 10 Haltom 0

Weatherford 9 Central 8

4-6A

Mansfield 14-0**

Paschal 11-3^

Arlington 10-4#

Martin 9-5+

Lamar 4-10

Bowie 3-11

Sam Houston 2-12

North Crowley 2-12

5-6A

Flower Mound 12-2**

Carroll 11-3^

Hebron 9-5#

Marcus 8-6+ (Wins tiebreaker)

LD Bell 8-6

Byron Nelson 6-8

Lewisville 3-11

Trinity 0-14

Friday

LD Bell 3 Nelson 1

Marcus 15 Trinity 2

Hebron 13 Carroll 10

Flower Mound 7 Lewisville 2

- Marcus 12, LD Bell 8 in play-in game for 4th

6-6A

Plano 13-1**

Guyer 11-3^

Wylie 8-6#

Allen 7-7+

East 7-7

West 4-10

Boyd 4-10

McKinney 2-12

Friday

Plano 11 East 4

Allen 7 Wylie 6

Guyer 1 West 0

Boyd 2 McKinney 0

5-5A

Ryan 12-0**

Sherman 7-5^

Denton 6-6# (Wins tiebreaker)

Braswell 6-6+

Wichita Falls 5-7

Rider 4-8

Denison 2-10

Friday

Sherman 7 Denison 3

Braswell 1 Denton 0

Ryan 11 Rider 0

- Denton 6, Braswell 3 for 4th

6-5A

Eaton 13-1** (Wins tiebreaker)

Boswell 13-1**

Azle 8-6#

Aledo 7-7+

Chisholm Trail 5-9

Saginaw 4-10

Brewer 4-10

Northwest 2-12

Friday

Boswell 8 Aledo 0

Eaton 12 Brewer 1

Azle 12 Northwest 2

Chisholm Trail 8 Saginaw 2

7-5A

Heights 12-0**

Western Hills 9-3^ (Wins tiebreaker)

South Hills 9-3#

Trimble Tech 5-7+ (Wins tiebreaker)

North Side 5-7

Southwest 3-9

Wyatt 0-12

Friday

Western Hills 11 Trimble Tech 7

South Hills 22 Wyatt 2

North Side 18 Southwest 3

8-5A

Heritage 14-0**

Birdville 12-2^

Richland 10-4#

Grapevine 8-6+

Eastern Hills 4-9

Poly 3-10

Carter Riverside 2-11

Dunbar 0-13

Friday

Birdville 10 Richland 6

Heritage 15 Grapevine 2

Eastern Hills at Carter Riverside

Poly at Dunbar

9-5A

Granbury 12-2** (Wins tiebreaker)

Centennial 12-2**

Burleson 11-3#

Joshua 8-6+

Cleburne 6-8

Everman 4-10

Crowley 3-11

Seguin 0-14

Friday

Granbury 2 Centennial 1

10-5A

Legacy 13-1**

Lake Ridge 11-3^ (Wins tiebreaker)

Waxahachie 11-3#

Red Oak 8-6+

Midlothian 7-7

Summit 4-10

Timberview 2-12

Lancaster 0-14

Friday

Legacy 14 Red Oak 8

Lake Ridge 12 Waxahachie 6

- Lake Ridge 10, Waxahachie 9 for 2nd

Summit 29 Timberview 14

Midlothian 20 Lancaster 0

7-4A

Mineral Wells 12-0**

Springtown 10-2^

Kennedale 8-4#

Benbrook 6-6+

Castleberry 4-8

Lake Worth 2-10

Diamond Hill Jarvis 0-12

Friday

Benbrook 16 Castleberry 6

Kennedale 21 Lake Worth 5

Springtown 24 Diamond Hill Jarvis 0

8-4A

Alvarado 11-1**

Venus 8-4^

Stephenville 8-4#

Godley 8-4+

Heritage 4-8

Glen Rose 3-9

Life 0-12

Tiebreaker

Venus 4 Godley 0

Venus 4 Stephenville 2 for 2nd

Stephenville 13, Godley 2 for 3rd

7-3A

Brock 12-0**

Eastland 9-3^

Peaster 8-4#

Breckenridge 6-6+

Cisco 3-9

Tolar 3-9

Millsap 1-11

Friday

Brock 11 Tolar 8

Peaster 9 Cisco 4

Eastland 16 Breckenridge 0

8-3A

Henrietta 10-4**

City View 9-5^

Paradise 8-6#

Bowie 8-6+

Boyd 8-6

Holliday 7-7

Jacksboro 6-8

Nocona 0-14

Friday

Henrietta 13 Paradise 7

Bowie 15 Nocona 0

City View 11 Boyd 8

Holliday 5 Jacksboro 4

Game 1: Paradise 5, Boyd 0

Game 2: Paradise 9, Bowie 5 for 3rd

Game 3: Bowie 3, Boyd 1 for 4th

Related stories from Fort Worth Star Telegram

  Comments