High School Football

Football All-District: 5-6A

Special to the Star-Telegram

District champ Southlake Carroll took home 28 first and second team honors.

SUPERLATIVES

MVP: Mason Holmes, Carroll

Offensive MVP: Clayton Tune, Hebron

Defensive MVP: Connor Lee, Flower Mound

Offensive Newcomer: Justin Dinka, Marcus

Defensive Newcomer: Chance Cover, Byron Nelson

Special Teams MVP: Kole Ramage, Carroll

Coach: Travis Pride, Byron Nelson; Hal Wasson, Carroll

FIRST TEAM OFFENSE

QB: Mason Holmes, Carroll; Clayton Tune, Hebron; Eli Rusche, Byron Nelson; Jackson Averitt, Flower Mound

RB: Justin Dinka, Marcus; Audricke Gaines, Carroll; Greg Garner, Trinity; Courage Keihn, Trinity; Derian Vaughn, Hebron

FB: Dylan McGinnis, Trinity

WR: Robert Barnes, Carroll; Clayton Keyes, Carroll; Tyler Milliken, Byron Nelson; Jaren Mitchell, Hebron; Pascal Mondombo, Byron Nelson; Tyrell Shavers, Lewisville

TE: Laki Saafi, Trinity; Tuitulau Sapoi, Trinity

C: Jack Bedell, Hebron; Ryan Miller, Carroll

OL: Joel Cumbie, Trinity; Braeden Daniels, Hebron; Matt Leehan, Carroll, Henry Klinge, Carroll; Carson Green, Carroll; Jackson Kimble, Carroll; Luke McBride, Marcus; Manase Mose, Trinity

K: Kole Ramage, Carroll; Josh Grant, Flower Mound

FIRST TEAM DEFENSE

DT: BJ Copeland, Marcus; Khristian Lee, Lewisville; Samuelu Leota, Trinity; Zach Semrak, Carroll

DE: Brandon Bascue, Flower Mound; Jackson Canter, Carroll; Travis Chatman, Trinity; Seth Shirey, Hebron; Hawkens Taylor, Marcus

LB: Chance Cover, Byron Nelson; Samuela Kautai, Trinity; Tomasi Grewe, Trinity; Connor Lee, Flower Mound; Ricky Tatu, LD Bell; John Miscoll, Carroll; Liam Briscoe, Hebron; Jacob Copeland, Carroll; Eric Spitler, Carroll; Jeremiah Tasini, Trinity

CB: Zion Sales, Carroll; RJ Mickens, Carroll; Verone McKinley, Hebron; Matt Hawkins, Marcus; John Davis, Trinity

S: Robert Barnes, Carroll; Barrett Buck, Carroll; Jake Murphy, Carroll; Kyle Burford, Hebron; Cameron Jones, Trinity

P: Kole Ramage, Carroll; Josh Grant, Flower Mound

SECOND TEAM OFFENSE

QB: Michael Henry, Marcus

RB: Bryson Davis, Bryon Nelson; Jordan Joiner, Byron Nelson; Jack Johansson, Carroll; Ivan Traylor, LD Bell; Ifeanyi Uzowihe, Flower Mound

FB: Jacob Doddridge, Carroll

TE: Paul Akere, Hebron; Reed Thompson, Carroll

WR: Trejan Bridges, Hebron; Charles Carpenter, Trinity; Jackson Davis, Carroll; Billy Seykora, Flower Mound; Kyle Smith, Lewisville; Ricky Walton, LD Bell; Zach Welch, Flower Mound

C: Mark Castleberry, Trinity; Matthew Dotson, Byron Nelson

OL: AJ Wozniak, Marcus; James Washington, Trinity; Jackson Richmond, Lewisville; Justin Osborn, Marcus; Ryan Lenheiser, Flower Mound; Eric Jones, Lewisville; Donovan Gladden, LD Bell; Eric Curl, Flower Mound; Penisoni Falahola, Trinity

K: Nick Horiates, Hebron

SECOND TEAM DEFENSE

DT: Tristan Allen, Byron Nelson; Chris Bedell, Hebron; Alex Poole, Trinity; Myles Tillery, Marcus

DE: Emmanuel Adesina, Lewisville; John Brand, Marcus; Dekevion Brown, Lewisville; Luke Jeter, Carroll; Keroles Dawed, LD Bell

LB: Matt Enyart, Lewisville; Alex Huerta, Hebron; Matt Werner, Carroll; Ahmadric Pelican, Lewisville; Jaired Chamberlain, Byron Nelson; Ben Fowler, Byron Nelson; Michael Hildalgo, Hebron; Ryan Thompson, Carroll

CB: Joseph Angelone, Hebron; Sterling Deary, Flower Mound; Dylan Moya, Byron Nelson; Sampson Tasini, Trinity

S: Kevin Anderson, Lewisville; Tyrone Burnett, Trinity; Matt Greenwood, Flower Mound; DeMario Montez, Hebron; Maurice Porter, Byron Nelson

P: Nick Horiates, Hebron

  Comments