High School Football

Friday’s statewide football playoff scores

UIL STATE PLAYOFFS

CLASS 6A

DIVISION I

BI-DISTRICT

REGION I

Midland 73, EP El Dorado 52

Arlington Bowie 20, Keller Central 17

Hebron 40, Plano East 35

Duncanville 24, Harker Heights 7

San Angelo Central 72, EP Franklin 7

Keller Timber Creek 54, Arlington Martin 51

Allen 34, Euless Trinity 25

Belton 38, South Grand Prairie 30

REGION II

Coppell (8-2) vs. Rowlett (9-1), 1 p.m. Saturday, Echols Field, Coppell

Rockwall (5-5) vs. Montgomery (6-4), 1 p.m. Saturday, Wilkerson-Sanders Stadium, Rockwall

Round Rock 49, Del Valle 6

Klein Oak (6-3) vs. Houston Davis (4-6), 2 p.m. Saturday, Klein Memorial Stadium

Sachse 34, Dallas Skyline 13

The Woodlands 41, Mesquite Horn 21

Austin Bowie 41, Pflugerville Hendrickson 28

Spring (8-2) vs. Klein (7-3), 11 a.m. Saturday, George Stadium, Spring

REGION III

Hou Cy Ranch 63, Houston Bellaire 42

Katy 51, Richmond Travis 25

GP North Shore 55, Pasadena Memorial 0

Houston Alief Taylor (9-1) vs. Dickinson (9-1), 6 p.m. Saturday, Crump Stadium, Houston

Houston Lamar 15, Houston Cy-Fair 14

FB Ridge Point 42, Katy Morton Ranch 23

Humble Atascocita 56, Deer Park 17

Pearland 20, LC Clear Springs 17

REGION IV

Austin Lake Travis 56, SA Madison 7

Smithson Valley 53, SA Warren 7

SA Southwest 33, La Joya Juarez-Lincoln 17

Los Fresnos 19, Edinburg North 17

Austin Westlake 48, SA Reagan 3

Converse Judson 36, SA O'Connor 24

Laredo United 51, McAllen Memorial 21

Harlingen 43, Edinburg Economedes 28

CLASS 6A

DIVISION II

BI-DISTRICT

REGION I

EP Americas 30, Wolfforth Frenship 16

Abilene 65, Arlington 36

Southlake Carroll 28, Wylie 3

DeSoto 51, Killeen 7

Amarillo Tascosa 47, EP Montwood 16

Mansfield 55, Keller Fossil Ridge 10

Denton Guyer 52, Trophy Club Nelson 21

Waco Midway (8-2) vs. Cedar Hill (8-2), 2 p.m. Saturday, Midway HS

REGION II

Dallas Jesuit 32, Garland Naaman Forest 6

Tyler 50, Lufkin 49

RR Cedar Ridge 70, Austin Anderson 14

Klein Collins 35, Sping Dekaney 0

Garl. Lakeview Centennial 55, Lake Highlands 27

Beaumont West Brook 34, Longview 33

RR Stony Point 40, San Marcos 35

Spring Westfield 35, Houston Stratford 3

REGION III

Hou. Cy. Ridge 30, Houston Westside 13

Katy Taylor (8-2) vs. Sugar Land Kempner (7-3), 11 a.m. Saturday, Rhodes Stadium, Katy

Kingwood 48, South Houston 13

Clear Brook 55, Pearland Dawson 42

Hou. Langham Creek 50, Hou. Heights 13

Richmond Bush (6-4) vs. Katy Cinco Ranch (7-3), noon Saturday, Hall Stadium, Missouri City

La Porte 63, Channelview 49

Friendswood 42, Richmond George Ranch 21

REGION IV

Austin Vandegrift 27, SA Johnson 26

Cibolo Steele 42, SA Brandeis 21

Del Rio 40, McAllen Rowe 7

Weslaco East 31, Edinburg Vela 28

SA Churchill 41, CP Vista Ridge 38

SA Brennan 34, New Braunfels 17

Laredo United So. 47, La Joya Palmview 27

San Benito 47, Edinburg 10

CLASS 5A

DIVISION I

BI-DISTRICT

REGION I

EP Eastlake 35, EP Andress 32

Lubbock Monterey 21 Amarillo High 16

Denton Ryan 54, FW Brewer 13

NRH Richland 42, FW South Hills 35

EP Chapin 17, EP Del Valle 14

Lubbock Coronado (9-1) vs. Amarillo Caprock (8-2), 1 p.m. Saturday, Bivins Stadium, Amarillo

Justin Northwest 31 vs. Denton 29

Colleyville Heritage 50, FW Arl. Heights 16

REGION II

Mansfield Lake Ridge 48, Crowley 42 (2OT)

Dallas Samuell 60, Dallas Molina 7

Frisco Independence 47, McKinney North 28

Dallas Highland Park (8-2) vs. Mount Pleasant (3-7), 1 p.m. Saturday, The Star, Frisco

Mansfield Legacy 56, Cleburne 21

Dallas Spruce 28, Dallas Adams 20

Frisco Wakeland 20, Prosper 9

Weste Mesquite 30, Texarkana Texas 27

REGION III

Bryan 41, Ennis 27

Cedar Park 49, Willis 14

New Caney (8-2) vs. Beaumont Central (5-5), 6 p.m. Saturday, Turner Stadium, Humble

Manvel 78, Houston Austin 6

Temple 35, Corsicana 10

Plfugerville Connally 34, Magnolia West 33

Port Arthur Memorial 42, New Caney Porter 3

FB Elkins 28, Houston Madison 20

REGION IV

SA Alamo Heights 21, Austin Johnson 10

Richmond Foster 72, SA Brackenridge 12

Eagle Pass Winn 21, CC Carroll 14

Laredo Nixon 23, Brownsville Lopez 17

Dripping Springs 63, Austin 14

Angleton 73, SA Lanier 0

CC Flour Bluff 42, SA Southside 6

Mission Memorial 35, Brownsville Memorial 14

CLASS 5A

DIVISION II

BI-DISTRICT

REGION I

EP Parkland 55, EP Bowie 35

Lubbock Cooper 48, Canyon 34

FW Boswell 56, Denison 29

FW Dunbar 25, FW Wyatt 16

Canutillo 33, EP Burges 26

Abilene Cooper 37, Dumas 14

Aledo 63, WF Rider 20

Grapevine 70, FW Southwest 0

REGION II

Burleson Centennial 49, Mansfield Timberview 26

Dallas South Oak Cliff 35, Seagoville 14

Frisco Lone Star 48, Little Elm 9

Mesquite Poteet 57, Sulphur Springs 21

Lancaster 56, Arlington Seguin 14

Dallas Wilson 83, Dallas Kimball 20

The Colony 38, Frisco 14

Wylie East 69, Marshall 35

REGION III

A&M Consolidated 30, Jacksonville 15

Brenham 31, Georgetown 28

Crosby 33, Vidor 24

FB Marshall 58, Houston Sterling 12

College Station (10-0) vs. Whitehouse (6-4), 2 p.m. Saturday, Midlothian ISD Stadium

Magnolia 54, Hutto 38

Port Neches-Groves 31, Barbers Hill 26

Houston Waltrip (7-3) vs. Houston Willowridge (6-4), late Friday

REGION IV

Austin McCallum 17, Kerrville Tivy 14

Victoria East 56, SA Houston 13

CC King 42, Floresville 21

Edcouch-Elsa 45, Sharyland Pioneer 28

Boerne Champion 49, Austin Reagan 22

Rosenberg Terry, 43, SA Highlands 0

CC Calallen 60, Uvalde 7

Mercedes 17, Sharyland 7

CLASS 4A

DIVISION I

BI-DISTRICT

REGION I

Levelland 63, EP Mountain View 12

Decatur 49, Stephenville 42

Andrews 73, Borger 28

Brownwood 40, Sanger 21

Abilene Wylie 56, WF Hirschi 20

Pampa 45, Clint 21

Argyle 49, Snyder 14

Lubbock Estacado 48, Fabens 0

REGION II

Kennedale 63, Wilmer-Hutchins 0

Terrell 42, Paris North Lamar 13

Midlothian Heritage 55, Lake Worth 0

Kaufman 20, Texarkana Liberty-Eulau 14

Paris 21, Crandall 0

Alvarado 52, Springtown 34

Van 41, Princeton 14

Mineral Wells 33, Irving Ranchview 7

REGION III

Kilgore 29, Navasota 13

Stafford 54, Houston Worthing 0

Bridge City 35, Center 28

Bay City 55, Houston Yates 28

Hou. North Forest 41, West Columbia 28

Carthage 34, Silsbee 30

El Campo 56, Houston Washington 6

Henderson 48, LC-Mauriceville 12

REGION IV

Waco LaVega 43, Fredericksburg 18

Rockport-Fulton 24, La Feria 21

Taylor 42, Burnet 6

Somerset 31, Kingsville King 0

Beeville Jones (8-2) vs. Zapata (2-7), 6 p.m. Saturday, CC Flour Bluff HS

Liberty Hill 38, Fischer Canyon Lake 17

Rio Grande City Grulla (6-4) vs. La Vernia (2-8), 6 p.m. Saturday, Alice HS

China Spring 32, Boerne 10

CLASS 4A

DIVISION II

BI-DISTRICT

REGION I

Seminole 33, Perryton 7

Iowa Park 35, Hillsboro 21

Monahans 62, Denver City 7

Graham 49, Godley 21

Krum 35, Waxahachie Life 11

Sweetwater 48, Dalhart 21

Glen Rose 56, Vernon 20

Bushland 49, Midland Greenwood 42

REGION II

Celina 62, Emory Rains 21

Gladewater 35, Tatum 7

Wills Point (6-4) vs. Bonham (2-8), 2:30 p.m. Saturday, Royse City HS

Texarkana Pleasant Grove 26, Rusk 14

Gilmer 50, Diboll 28

Melissa 36, Dallas Lincoln 14

Jasper 24, Pittsburg 17

Aubrey 41, Canton 21

REGION III

Lorena 48, Gonzales 3

Liberty 62, Madisonville 31

Giddings 41, Waco Connally 18

SL Hardin-Jefferson 30, Shepherd 28

Bellville (8-2) vs. Orangefield (5-5), 6 p.m. Saturday, Texan Drive Stadium, Porter

Salado 35, La Grange 34 (OT)

W.Orange-Stark 73, Cleveland Tarkington 0

Robinson 77, Caldwell 59

REGION IV

Geronimo Navarro (70, Poteet 14

Sweeny 36, Port Isabel 21

Hondo 56, Devine 28

Wharton 48, Orange Grove 14

Cuero 59, Raymonville 20

Crystal City 22, Llano 18

Sinton 30, Rio Hondo 29

Wimberley 35, Pearsall 7

CLASS 3A

DIVISION I

BI-DISTRICT

REGION I

Littlefield 63, Crane 20

Bowie 43, Merkel 14

Wall 47, Shallowater 18

Clyde 42, Ponder 6

Breckenridge 14, Comanche 7

Muleshoe 68, Kermit 13

Brock 43, Brady 7

Ama. River Road 62, SA Grape Creek 29

REGION II

Pottsboro 42, Kemp 36

White Oak 46, Mount Vernon 12

Sunnyvale 14, Van Alstyne 10

Farmersville 43, Redwater 22

Mineola 55, Gladewater Sabine 14

Whitesboro 43, Dallas Madison 13

Jefferson 43, Winnsboro 36

Howe 29, Grandview 28

REGION III

Malakoff 47, Troy 16

Kirbyville 41, Hempstead 35

Rockdale 48, Groesbeck 28

Coldspring Oakhurst 40, La Marque 7

Woodville 44, Anahuac 23

Cameron Yoe 35, West 19

Buna 33, Hitchcock 30

Teague 42, Franklin 20

REGION IV

Altair Rice 56, Lago Vista 49

Kingsville Santa Gertrudis 20, Mathis 12

Hallettsville 52, SA Cole 10

George West 13, Bishop 7

Goliad 41, Falfurrias 7

Edna 24, Luling 21

Lyford 42, Jourdanton 25

Yoakum 62, Marion 30

CLASS 3A

DIVISION II

BI-DISTRICT

REGION I

Canadian 54, Lubbock Roosevelt 0

Eastland 56, Ballinger 6

Idalou 28, Dimmitt 0

Coleman 32, Big Lake Reagan County 8

Sonora 53, Tolar 35

Spearman 21, Colorado City 7

Cisco 49, Alpine 12

Childress 58, Coahoma 6

REGION II

Henrietta 47, Sadler S&S Consolidated 20

Big Sandy Harmony 48, Omaha Pewitt 21

Gunter 57, Jacksboro 14

Hooks 41, Lone Oak 26

Winona 45, Daingerfield 27

Leonard 40, Nocona 21

Edgewood 29, De Kalb 26

Whitewright 17, Holliday 14

REGION III

Elysian Fields 48, Garrison 14

Jewitt Leon 24, Rice 21

Newton 66, Waskom 0

Buffalo 42, Dallas Triple A 0

Clifton 28, Hearne 24

Crockett 56, New London West Rusk 7

New Waverly 30, Corsicana Mildred 7

Arp 55, Corrigan-Camden 13

REGION IV

Lexington 32, Wallis Brazos 20

Stockdale 17, Hebbronville 14

East Bernard 39, Rogers 0

Nixon-Smiley 23, Banquete 13

Dilley 43, CC London 7

Boling 35, Comfort 17

Odem 60, Poth 21

El Maton Tidehaven 27, Florence 7

CLASS 2A

DIVISION I

BI-DISTRICT

REGION I

Stratford 53, Hale Center 13

Post 33, Anthony 7

Abernathy 34, Sunray 19

Hawley 29, Christoval 20

Forsan 41, Ozona 22

New Deal 36, Stinnett West Texas 28

Anson 54, McCamey 12

Sundown 21, Panhandle 20

REGION II

Windthorst 35, Bells 13

Bosqueville 42, Goldthwaite 12

Valley View 68, Chico 20

De Leon 48, Riesel 21

Crawford 47, Italy 0

Collinsville 63, Alvord 16

Mart 47, Hico 14

Seymour 47, Tom Bean 19

REGION III

Kerens 38, Bogata Rivercrest 28

Centerville 49, Alto 28

Union Grove 57, Quinlan Boles 16

Lovelady 33, Joaquin 16

Price Carlisle 38, Pineland West Sabine 30

Cayuga 27, Wolfe City 18

Groveton (9-1) vs. San Augustine (6-4), 7 p.m. Saturday, Woodville HS

Big Sandy, 48, Simms Bowie 0

REGION IV

Normangee 42, Bracketville Brackett 25

Yorktown 48, Freer 26

Mason 49, Moody 7

Shiner 41, Three Rivers 6

Refugio 68, La Villa 0

Junction 46, Thorndale 20

Ben Bolt 49, vs. Weimar 36

Thrall 61, Harper 28

CLASS 2A

DIVISION II

BI-DISTRICT

REGION I

Crosbyton 34, Vega 32

Roscoe 39, Sudan 26

Memphis 38, Shamrock 7

Seagraves 52, Bovina 49

Farwell 59, Tahoka 6

Wellington 49, Gruver 7

Hamlin 46, Springlake-Earth 16

Wheeler 20, Clarendon 18

REGION II

Iraan 54, Baird 21

Santo 31, Petrolia 28

Albany 58, Menard 6

Electra 52, Lindsay 44

Munday 68, Perrin-Whitt 0

Cross Plains 50, Wink 42

Muenster 51, Quanah 13

Van Horn 27, Miles 16

REGION III

Maud 41, Frost 22

Evadale 53, Timpson 41

Bremond 56, Dallas Gateway 20

Overton 33, Hull-Daisetta 18

Tenaha 82, Sabine Pass 0

Meridian 68, Detroit 38

Iola 23, Grapeland 6

Cumby 52, Hubbard 36

REGION IV

Burton 49, Leakey 14

Riviera Kaufer 40, Louise 6

D'Hanis (6-4) vs. Milano (3-7), 7:30 p.m. Saturday, Seguin HS

Falls City 43, Benavides 6

Flatonia 43, Woodsboro 14

Snook 30, Rocksprings 29

Bruni 34, Pettus 13

Granger 38, Center Point 16

CLASS 1A

DIVISION I

BI-DISTRICT

REGION I

Happy 60, Anton 0

Meadow 60, Paducah 14

Knox City 65, Ropesville Ropes 54

White Deer 68, Nazareth 7

REGION II

Gail Borden 56, Sterling City 6

Imperial Buena Vista 54, Veribest 8

Marfa 94, Santa Anna 79

Garden City 63, Ira 14

REGION III

Zephyr 74, Medina 26

May 55, Bryson 48

Newcastle 58, Gorman 12

Jonesboro 40, Lometa 32

REGION IV

Avalon 40, Coolidge 32

Tioga 48, Leverett's Chapel 0

Gilmer Union Hill 62, Savoy 16

Abbott 58, Blum 48

CLASS 1A

DIVISION II

BI-DISTRICT

REGION I

Follett 90, Groom 44

Amherst 52, Matador Motley County 22

Petersburg 59, Whitharral 14

Turkey Valley 78, Lefors 29

REGION II

Balmorhea 62, Welch Dawson 6

Jayton 58, Loraine 30

Guthrie 46, Roscoe Highland 0

Grandfalls Royalty 69, Ackerly Sands 46

REGION III

Crowell 68, Rule 20

Strawn 60, Brookesmith 12

Valera Panther Creek 48, Moran 46

Chillicothe 34, Aspermont 14

REGION IV

Richland Springs 74, Walnut Springs 8

Milford 47, Oglesby 0

Calvert 68, Oakwood 22

Iredell (6-4) vs. Cherokee (5-5), late Friday

TAPPS STATE PLAYOFFS

DIVISION I

BI-DISTRICT

Tomball Concordia Lutheran (6-4) vs. Addison Trinity Christian (6-4), 2 p.m. Saturday, Palestine HS

Brownsville St. Joseph (8-2) vs. FW Nolan Catholic (3-7), noon Saturday, St. Joseph

Houston St. Thomas (5-5) vs. Dallas Bishop Lynch (5-5), 1 p.m. Saturday, St. Thomas

Dallas Bishop Dunne (5-5) vs. Argyle Liberty Christian (5-5), late Friday

SA Antonian College Prep (8-2) vs. Dallas Parish Episcopal (5-5), 5 p.m. Saturday, Antonian College Prep

DIVISION II

BI-DISTRICT

Tyler Grace Com. 56, Fort Worth Christian 52

Bullard Brook Hill (6-4) vs. Midland Christian (6-4), 2 p.m. Saturday, Midland Christian

Grapevine Faith 64, Tyler Gorman 26

Dallas Christian 49, FW SW Christian 9

Fort Bend Christian 28, Austin Hyde Park 14

Austin Regents 49, Hou. Westbury Chr. 9

SA Holy Cross 14, Hou. Lutheran South 6

Hou. Second Bapt. 44, San Antonio Christian 25

DIVISION III

BI-DISTRICT

Colleyville Covenant 54, Lubbock Trinity 7

Lubbock Christian 49, Dallas Shelton 20

Willow Park Trinity 43, FM Coram Deo 6

The Woodlands Christian (4-6) vs. McKinney Christian (6-4), 7:30 p.m. Saturday, McKinney Christian

Schertz John Paul II (5-5) vs. Houston Cypress Christian (9-1), late Friday

Waco Reicher 63, Houston Lutheran North 6

Austin Texas School for the Deaf (4-6) vs. Boerne Geneva (9-1), 1 p.m. Saturday, Geneva

Houston Northland 67, Austin Brentwood 0

DIVISION IV

BI-DISTRICT

Arlington Grace Prep (6-4) vs. Gainesville State (3-6), late Friday

FW Lake Country 62, Dallas First Baptist 20

Woodlands Legacy Prep 21, Hallettsville Sac. Heart 14

Marble Falls Faith (5-5) vs. Shiner St. Paul (7-3), late Friday

SIX-MAN DIVISION I

BI-DISTRICT

Abilene Christian (3-7) vs. Dallas Lutheran (6-4), late Friday

Red Oak Ovilla Christian (4-6) vs. Watauga Harvest (4-6), late Friday

Giddings State (2-6) vs. SA Christian Castle Hills (7-3), late Friday

Waco Vanguard 70, San Antonio Lutheran 22

Austin Hill Country (4-6) vs. Austin Veritas (7-3), late Friday

Houston Emery/Weiner (8-1) vs. Round Rock Christian (4-5), 6 p.m. Saturday, Emery/Weiner

SIX-MAN DIVISION II

BI-DISTRICT

Greenville Christian (2-7) vs. Temple Holy Trinity (4-6), late Friday

Huntsville Alpha Omega (8-1) vs. Lake Jackson Brazosport Christian (6-4), late Friday

Bulverde Bracken Christian (8-2) vs. San Marcos Hill Country (5-5), late Friday

SIX-MAN DIVISION III

BI-DISTRICT

Weatherford Christian (3-6) vs. Dallas Tyler Street (4-4), late Friday

WF Wichita Christian (5-4) vs. Granbury North Central Texas (6-4), late Friday

Orange Community Christian (4-6) vs. Bellville Faith (1-3), late Friday

Bulverde Living Rock (7-3) vs. Seguin Lifegate (9-1), late Friday

  Comments