Boys Basketball

Area high school basketball standings through Jan. 26

GIRLS

Area standings

(Through Jan. 26)

x-Clinched playoff berth

District 3-6A

W

L

W

L

x-Timber Creek

8

1

25

4

Keller

6

3

15

13

Weatherford

6

4

15

11

Abilene

5

4

23

9

Haltom

4

5

14

10

Central

2

8

16

15

Fossil Ridge

2

8

5

20

District 4-6A

W

L

W

L

x-Bowie

11

0

25

6

x-Martin

9

2

18

11

x-North Crowley

8

3

23

8

Lamar

7

4

17

12

Arlington

5

6

12

13

Paschal

2

9

9

19

Mansfield

2

9

7

19

Sam Houston

0

11

3

20

District 5-6A

W

L

W

L

x-Lewisville

9

2

20

8

x-Flower Mound

9

2

19

9

Nelson

8

3

19

7

L.D. Bell

5

6

17

11

Carroll

5

6

16

15

Marcus

5

6

14

16

Trinity

3

8

9

16

Hebron

0

11

4

22

District 6-5A

W

L

W

L

x-Boswell

11

0

29

4

x-Aledo

10

1

26

3

Chisholm Trail

7

4

22

6

Saginaw

6

5

11

18

Eaton

5

6

13

15

Brewer

3

8

14

17

Azle

2

9

11

18

Northwest

0

11

3

20

District 7-5A

W

L

W

L

x-Trimble Tech

11

0

22

8

x-Wyatt

9

2

18

10

Arl. Heights

8

2

13

15

Southwest

6

5

9

14

North Side

4

6

8

19

Western Hills

3

7

7

22

South Hills

1

9

3

18

YWLA

0

11

4

18

District 8-5A

W

L

W

L

x-Coll. Heritage

11

0

21

9

x-Grapevine

10

1

26

6

x-Birdville

8

3

20

10

Richland

6

5

11

10

Dunbar

4

7

14

15

Carter-Riverside

2

8

7

17

Eastern Hills

2

9

4

14

Polytechnic

0

10

2

18

District 9-5A

W

L

W

L

x-Crowley

10

1

20

9

x-Seguin

9

2

23

8

x-Centennial

9

2

20

9

Everman

5

6

22

7

Burleson

4

7

14

14

Granbury

4

7

11

19

Cleburne

3

8

11

16

Joshua

0

11

5

24

District 10-5A

W

L

W

L

x-Timberview

11

0

31

2

Summit

9

2

20

11

Waxahachie

8

3

21

9

Midlothian

6

5

17

14

Legacy

6

5

15

14

Lake Ridge

3

8

16

15

Red Oak

1

10

6

15

Lancaster

0

11

6

19

District 7-4A

W

L

W

L

x-Kennedale

10

0

17

16

x-Mineral Wells

8

2

19

12

x-Benbrook

7

3

10

15

Castleberry

3

6

10

14

Springtown

3

6

6

23

Lake Worth

2

7

9

22

DH-Jarvis

0

9

1

20

District 8-4A

W

L

W

L

x-Glen Rose

9

0

28

1

x-Heritage

7

2

25

5

x-Stephenville

6

3

16

12

Godley

4

5

13

17

Venus

4

6

20

13

Life

2

8

14

15

Alvarado

0

8

3

25

BOYS

Area standings

(Through Jan. 26)

x-Clinched playoff berth

District 3-6A

W

L

W

L

Keller

6

1

19

8

Fossil Ridge

6

2

15

10

Timber Creek

5

3

18

12

Haltom

4

3

15

12

Central

4

4

19

10

Abilene

2

6

14

14

Weatherford

0

8

6

21

District 4-6A

W

L

W

L

North Crowley

8

1

23

5

Bowie

8

1

17

11

Martin

5

4

13

15

Paschal

4

5

18

10

Lamar

4

5

16

12

Mansfield

4

5

12

16

Arlington

3

6

13

14

Sam Houston

0

9

5

24

District 5-6A

W

L

W

L

Carroll

7

2

23

4

Hebron

7

2

17

9

Flower Mound

6

3

17

8

Trinity

6

3

13

14

Nelson

5

4

21

8

Marcus

4

5

15

11

Lewisville

1

8

6

15

L.D. Bell

0

9

7

19

District 6-5A

W

L

W

L

x-Northwest

9

0

23

5

Brewer

7

2

22

5

Chisholm Trail

6

3

18

7

Saginaw

4

5

11

17

Boswell

3

6

11

14

Aledo

3

6

13

17

Eaton

3

6

6

14

Azle

1

8

10

16

District 7-5A

W

L

W

L

Wyatt

9

0

15

10

Trimble Tech

8

1

21

6

Southwest

5

4

12

11

Arl. Heights

4

4

8

14

YMLA

3

6

9

14

South Hills

4

5

7

16

Western Hills

2

7

10

20

North Side

0

8

2

15

District 8-5A

W

L

W

L

Birdville

7

2

21

5

Richland

7

2

12

6

Dunbar

7

2

11

13

Grapevine

5

4

16

15

Coll. Heritage

5

4

13

14

Polytechnic

3

5

5

14

Eastern Hills

1

8

2

16

Carter-Riverside

0

8

0

13

District 9-5A

W

L

W

L

Burleson

8

1

18

6

Cleburne

5

4

19

9

Centennial

5

4

13

10

Crowley

5

4

15

14

Everman

5

4

10

11

Granbury

3

6

18

8

Seguin

3

6

4

19

Joshua

2

7

17

12

District 10-5A

W

L

W

L

Waxahachie

9

0

22

4

Timberview

7

2

23

5

Lancaster

6

3

17

10

Midlothian

5

4

19

9

Lake Ridge

5

4

12

10

Red Oak

3

6

16

11

Legacy

1

8

6

14

Summit

0

9

13

14

District 7-4A

W

L

W

L

x-Kennedale

7

1

17

13

Castleberry

6

2

15

11

Benbrook

6

2

14

15

Lake Worth

5

3

13

16

Mineral Wells

2

6

6

19

Springtown

1

6

11

13

DH-Jarvis

0

7

5

19

District 8-4A

W

L

W

L

x-Heritage

8

0

25

6

Life

6

2

26

7

Stephenville

5

2

12

16

Glen Rose

2

5

9

20

Godley

3

5

16

10

Alvarado

1

6

11

16

Venus

1

6

9

20

  Comments