High School Sports

Statewide high school softball regional semifinal scores

Savanna DesRochers 3-run home run vs. Joshua

The 2020 Kansas commit belted a 3-run bomb off the scoreboard in left field during Game 2 vs. Joshua at Cleburne, Saturday May 11, 2019.
Up Next
The 2020 Kansas commit belted a 3-run bomb off the scoreboard in left field during Game 2 vs. Joshua at Cleburne, Saturday May 11, 2019.

UIL STATE SOFTBALL PLAYOFFS

*-if necessary

REGIONAL SEMIFINALS

Class 6A

REGION I

HASLET EATON 24, ODESSA 8

KELLER d. WOLFFORTH FRENSHIP

G1: Keller 7, Frenship 3

G2: Keller 11, Frenship 3

Head football coach Daniel Maberry, who's been battling lymphoma since January 2018, threw out the first pitch during a home softball game April 9, 2019. Video credit by Shelley Hamilton.



REGION II

SPRING KLEIN COLLINS d. BELTON

G1: Klein Collins 3, Belton 2

G2: Klein Collins 4, Belton 1

WYLIE d. HOUSTON CYPRESS RANCH

G1: Wylie 4, Cypress Ranch 1

G2: Wylie 10, Cypress Ranch 0 (6)

REGION III

KATY d. ALVIN

G1: Katy 4, Alvin 1

G2: Katy 7, Alvin 4

DEER PARK d. KATY TOMPKINS

G1: Tompkins 4, Deer Park 3

G2: Deer Park 1, Tompkins 0

G3: Deer Park 7, Tompkins 3

REGION IV

AUSTIN d. EDINBURG VELA

G1: Austin 10, Vela 0 (6)

G2: Austin 5, Vela 1

NEW BRAUNFELS CANYON d. HARLINGEN SOUTH

G1: Canyon 8, South 0

G2: Canyon 16, South 1

Class 5A

REGION I

THE COLONY d. ABILENE WYLIE

G1: The Colony 7, Wylie 1

G2: The Colony 12, Wylie 5

LITTLE ELM 4, EP CHAPIN 2

Macy Graf's first home run came in a big way, a 2-run shot to right to tie the game in the seventh during Game 2 vs. Eastlake. Video credit Jo Marie Graf.



REGION II

FRISCO REEDY d. HALLSVILLE

G1: Reedy 6, Hallsville 3

G2: Reedy 12, Hallsville 3

FORNEY d. MCKINNEY NORTH

G1: Forney 12, McKinney North 2 (5)

G2: Forney 13, McKinney North 2 (5)

The Jackrabbits got new baby blue uniforms with their motto "Play For Em" on the back during Play For Em night, Tuesday April 16, 2019 vs. North Forney. Freshman Emily Galiano died in a car accident in 2017. Video Credit by Forney softball



REGION III

ANGLETON 7, COLLEGE STATION 1

MONT BELVIEU BARBERS HILL d. GEORGETOWN

G1: Barbers Hill 2, Georgetown 0

G2: Barbers Hill 5, Georgetown 1

REGION IV

CC CALALLEN 4, SEGUIN 2

CC FLOUR BLUFF 13, DRIPPING SPRINGS 3 (6)

Class 4A

REGION I

DECATUR 18, CANYON 1 (5)

ANDREWS d. BURKBURNETT

G1: Andrews 2, Burkburnett 1

G2: Andrews 11, Burkburnett 0

REGION II

PARIS NORTH LAMAR d. MELISSA

G1: Melissa 4, North Lamar 3

G2: North Lamar 5, Melissa 4 (9)

G3: North Lamar 7, Melissa 1

ANNA d. FARMERSVILLE

G1: Anna 11, Farmersville 6

G2: Anna 11, Farmersville 2

REGION III

HUFFMAN HARGRAVE d. LORENA

G1: Hargrave 4, Lorena 2

G2: Hargrave 10, Lorena 0 (5)

ROBINSON d. SPLENDORA

G1: Splendora 14, Robinson 4 (6)

G2: Robinson 9, Splendora 8

G3: Robinson 2, Splendora 1

REGION IV

FREDERICKSBURG d. RIO HONDO

G1: Rio Hondo 5, Fredericksburg 2

G2: Fredericksburg 11, Rio Hondo 0 (5)

G3: Fredericksburg 4, Rio Hondo 2

GERONIMO NAVARRO d. BOERNE

G1: Navarro 4, Boerne 0

G2: Navarro 9, Boerne 6

Class 3A

REGION I

BROCK d. SLATON

G1: Brock 17, Slaton 0 (5)

G2: Brock 17, Slaton 1 (5)

BUSHLAND d. CLYDE

G1: Bushland 8, Clyde 7

G2: Clyde 9, Bushland 4

G3: Bushland 23, Clyde 16

REGION II

EMORY RAINS d. HUGHES SPRINGS

G1: Rains 8, Hughes Springs 2

G2: Rains 10, Hughes Springs 2

BELLS d. BIG SANDY HARMONY

G1: Bells 8, Harmony 3

G2: Harmony 8, Bells 3

G3: Bells 10, Harmony 0 (5)

REGION III

DANBURY d. ROGERS

G1: Danbury 8, Rogers 3

G2: Danbury 4, Rogers 3

DIBOLL d. LITTLE RIVER ACADEMY

G1: Diboll 4, Academy 3

G2: Diboll 6, Academy 1

REGION IV

HALLETTSVILLE d. KINGSVILLE SANTA GERTRUDIS

G1: Santa Gertrudis 7, Hallettsville 2

G2: Hallettsville 15, Santa Gertrudis 0 (6)

G3: Hallettsville 9, Santa Gertrudis 8 (9)

BANQUETE 6, SCHULENBURG 5

Class 2A

REGION I

WINDTHORST d. RALLS

G1: Windthorst 8, Ralls 2

G2: Windthorst 14, Ralls 0 (5)

ARCHER CITY d. FLOYDADA

G1: Archer City 5, Floydada 1

G2: Archer City 11, Floydada 2

REGION II

HONEY GROVE 8, BOSQUEVILLE 2

CRAWFORD 3, IVANHOE RAYBURN 1

REGION III

LOVELADY d. BECKVILLE

G1: Lovelady 7, Beckville 0 (8)

G2: Lovelady 3, Beckville 1

PINELAND WEST SABINE d. HARLETON

G1: West Sabine 9, Harleton 2

G2: West Sabine 11, Harleton 1 (6)

REGION IV

THORNDALE d. RIVIERA KAUFER

G1: Thorndale 11, Kaufer 1 (6)

G2: Thorndale 10, Kaufer 3

WEIMAR d. CHARLOTTE

G1: Weimar 15, Charlotte 4

G2: Weimar 18, Charlotte 3

Class 1A

REGION I

Regional Final

GAIL BORDEN COUNTY d. ROTAN

G1: Rotan 9, Borden County 8

G2: Borden County 12, Rotan 11

G3: Borden County 10, Rotan 9

REGION II

Regional Final

GORMAN (26-0) vs. DODD CITY (8-8)

6:30 p.m. Tuesday, Kennedale HS

REGION III

Regional Final

BLOOMBURG (19-12) vs. CHIRENO (12-8)

G1: 6 p.m. Wednesday, Tatum HS

G2: 1 p.m. May 25, Tatum HS

G3: 3 p.m. May 25, Tatum HS*

REGION IV

Regional Final

D’HANIS d. BARTLETT

G1: D’Hanis 12, Bartlett 0 (5)

G2: D’Hanis 13, Bartlett 3 (6)

Related stories from Fort Worth Star Telegram

  Comments