High School Sports

Texas high school football playoff scores and schedules

Watch: Highland Park completes epic 21-point fourth quarter comeback

Highland Park QB Chandler Morris ran in a 1-yard touchdown with 9 seconds left to give the Scots a 42-35 victory over John Tyler in the 5A Division I quarterfinals at The Star in Frisco. The Scots were down 21 points in the fourth quarter.
Up Next
Highland Park QB Chandler Morris ran in a 1-yard touchdown with 9 seconds left to give the Scots a 42-35 victory over John Tyler in the 5A Division I quarterfinals at The Star in Frisco. The Scots were down 21 points in the fourth quarter.

UIL STATE PLAYOFFS

Class 6A

DIVISION I

Quarterfinals

5 Duncanville 51, 6 Southlake Carroll 7

1 Allen 51, Waco Midway 7

2 Houston North Shore 38, Cy-Fair 21

10 Austin Lake Travis 38, 3 Converse Judson 21

Semifinals

5 Duncanville (13-0) vs. 1 Allen (14-0), 4 p.m. Saturday, AT&T Stadium, Arlington

2 Houston North Shore (14-0) vs. 10 Austin Lake Travis (12-1), 2 p.m. Saturday, NRG Stadium, Houston

DIVISION II

Quarterfinals

Amarillo Tascosa 48, Haltom 27

4 Longview 14, Houston Westfield 0

Beaumont West Brook 31, Cypress Creek 21

8 Austin Westlake 26, San Antonio Brandeis 0

Semifinals

Amarillo Tascosa (11-3) vs. 4 Longview (14-0), 8 p.m. Saturday, AT&T Stadium, Arlington

Beaumont West Brook (12-2) vs. 8 Austin Westlake (13-1), 4 p.m. Saturday, Legacy Stadium, Katy

Haltom Head Coach Jason Tucker addresses his team after their 41-30 Class 6A Division II regional-round win over Hebron at Apogee Stadium in Denton. Dec. 1, 2018."



Class 5A

DIVISION I

Quarterfinals

3 Denton Ryan 28, NRH Birdville 0

2 Highland Park 42, Tyler 35

8 Pearland Shadow Creek 25, Richmond Foster 21

10 San Antonio Wagner 54, Mission Memorial 21

Semifinals

3 Denton Ryan (14-0) vs. 2 Highland Park (14-0), noon Saturday, AT&T Stadium, Arlington

8 Pearland Shadow Creek (14-0) vs. 10 San Antonio Wagner (13-1), 6 p.m. Saturday, NRG Stadium, Houston


High School Huddle Podcast Ep. 29

Winning the gold




DIVISION II

Quarterfinals

Wichita Falls Rider 38, 7 Lubbock-Cooper 35

1 Aledo 26, 9 Frisco Reedy 16

4 Missouri City Marshall 47, Huntsville 43

Corpus Christi Calallen 48, Port Lavaca Calhoun 17

Semifinals

Wichita Falls Rider (9-5) vs. 1 Aledo (14-0), 8 p.m. Friday, AT&T Stadium, Arlington

4 Missouri City Marshall (14-0) vs. Corpus Christi Calallen (13-1), 7:30 p.m. Friday, Farris Stadium, San Antonio

Class 4A

DIVISION I

Quarterfinals

Decatur 38, Hereford 28

4 Waco La Vega 31, 2 Argyle 14

1 Carthage 28, Henderson 7

3 Liberty Hill 35, La Vernia 17

Semifinals

Decatur (8-6) vs. 4 Waco La Vega (12-2), 4 p.m. Friday, AT&T Stadium, Arlington

1 Carthage (14-0) vs. 3 Liberty Hill (12-1), 7:30 p.m. Friday, Cy-Fair FCU Stadium, Cypress

DIVISION II

Quarterfinals

Iowa Park 31, 10 Glen Rose 28

8 Texarkana Pleasant Grove 44, Pittsburg 41

Silsbee 19, West Orange-Stark 9

5 Cuero 48, Geronimo Navarro 23

Semifinals

Iowa Park (9-5) vs. 8 Texarkana Pleasant Grove (12-2), 7:30 p.m. Friday, Ford Center, Frisco

Silsbee (10-4) vs. 5 Cuero (13-1), 7:30 p.m. Friday, Legacy Stadium, Katy



Class 3A

DIVISION I

Quarterfinals

3 Brock 23, 10 Shallowater 21

Malakoff 37, Atlanta 22

Grandview 36, Winnie East Chambers 35 OT

Yoakum 42, Edna 6

Semifinals

3 Brock (13-1) vs. Malakoff (11-2), 4 p.m. Friday, Ford Center, Frisco

Grandview (12-2) vs. Yoakum (12-2), 7 p.m. Friday, Pflugerville HS

Last second touchdown saves Brock! Takota Taylor hits Zakk Young with a 1-yard TD pass with 5 seconds left to defeat Shallowater 23-21 and earn a spot in the semifinals.

DIVISION II

Quarterfinals

4 Canadian 19, Abernathy 7

2 Gunter 27, Holliday 6

1 Newton 79, Daingerfield 12

East Bernard 17, El Maton Tidehaven 0

Semifinals

4 Canadian (13-1) vs. 2 Gunter (14-0), 7 p.m. Friday, Vernon HS

1 Newton (13-0) vs. East Bernard (13-1), 7 p.m. Friday, Texan Drive Stadium, Porter

Class 2A

DIVISION I

Quarterfinals

5 New Deal 57, Stinnett West Texas 6

San Saba 31, De Leon 17

San Augustine 43, Tenaha 17

1 Mason 28, 9 Refugio 14

Semifinals

5 New Deal (14-0) vs. San Saba (14-0), 7 p.m. Friday, Shotwell Stadium, Abilene

San Augustine (12-2) vs. 1 Mason (14-0), 7:30 p.m. Thursday, Waco ISD Stadium

DIVISION II

Quarterfinals

Gruver 50, Stratford 14

Albany 41, Hamlin 28

3 Mart 59, 8 Muenster 0

6 Falls City 30, Burton 28

Semifinals

Gruver (13-1) vs. Albany (9-5), 6 p.m. Thursday, Bulldog Stadium, Plainview

3 Mart (13-1) vs. 6 Falls City (14-0), 7 p.m. Thursday, Georgetown HS

Class 1A

DIVISION I

Semifinals

McLean (13-0) vs. Garden City (13-0), 6 p.m. Monday, Lobo Stadium, Levelland

Milford 71, Leakey 26

Championship

McLean (13-0)-Garden City (13-0) vs. Milford (12-1), 2 p.m. Wednesday, Dec. 19, AT&T Stadium, Arlington

DIVISION II

Semifinals

Follett 52, Jayton 32

Strawn 51, Oakwood 6

Championship

Follett (12-2) vs. Strawn (12-2), 11 a.m. Wednesday, Dec. 19, AT&T Stadium, Arlington

Highlights of Brock's thrilling, last-second, come-back victory over Shallowater in the Class 3A Division I quarterfinals at the Mustang Bowl in Sweetwater. Dec. 6, 2018.

TAPPS STATE PLAYOFFS

Division I

CHAMPIONSHIP

Dallas Bishop Dunne 13, Dallas Bishop Lynch 9

Division II

CHAMPIONSHIP

Cedar Hill Trinity 49, Austin Regents 24

Division III

CHAMPIONSHIP

Willow Park Trinity 15, Boerne Geneva 14

Division IV

CHAMPIONSHIP

Shiner St. Paul 29, Fort Worth Lake Country 21

Division I 6-Man

CHAMPIONSHIP

Austin Veritas 60, Gainesville Lone Star North 38

Division II 6-Man

CHAMPIONSHIP

Bulverde Bracken Christian 50, Huntsville Alpha Omega 0

Division III 6-Man

CHAMPIONSHIP

Baytown Christian 49, Weatherford Christian 34

Related stories from Fort Worth Star Telegram

  Comments