High School Sports

High school volleyball regional quarterfinal results and regional tournament pairings

Weatherford celebrates a win over Arlington Martin in the 6A Region I quarterfinals.
Weatherford celebrates a win over Arlington Martin in the 6A Region I quarterfinals.

<h3>CLASS 6A</h3>

<p><b>REGION I</b></p>

<p><b>Regional Quarterfinals</b></p>

<p>Weatherford d. Arlington Martin 25-20, 25-21, 25-23</p>

<p>Southlake Carroll d. Waxahachie 26-24, 21-25, 22-25, 25-17, 15-11</p>

<p>El Paso Coronado d. Midland Lee 25-17, 25-22, 28-26</p>

<p>Flower Mound d. Trophy Club Nelson 18-25, 25-20, 25-22, 18-25, 15-13</p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Weatherford (41-8) vs. Southlake Carroll (38-9), 6 p.m. Friday, Thomas Coliseum, Haltom City</p>

<p>El Paso Coronado (39-6) vs. Flower Mound (39-7), 8 p.m. Friday, Thomas Coliseum, Haltom City</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>1 p.m. Saturday, Thomas Coliseum, Haltom City</p>

<p></p>

<p><b>REGION II</b></p>

<p><b>Regional Quarterfinals</b></p>

<p>Plano West d. McKinney 25-16, 25-7, 25-14</p>

<p>The Woodlands d. Spring Klein Collins 25-18, 25-20, 16-25, 26-24</p>

<p>Prosper d. Plano 25-22, 23-25, 25-20, 25-18</p>

<p>Klein d. Conroe Oak Ridge 25-20, 25-20, 19-25, 25-16</p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Plano West (38-11) vs. The Woodlands (46-4), 5 p.m. Friday, Sam Houston State University, Huntsville</p>

<p>Prosper (35-9) vs. Klein (39-8), 7 p.m. Friday, Sam Houston State University, Huntsville</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>1 p.m. Saturday, Sam Houston State University, Huntsville</p>

<p></p>

<p><b>REGION III</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Missouri City Ridge Point (44-5) vs. Richmond George Ranch (39-8), 5 p.m. Friday, Wheeler Field House, Sugar Land</p>

<p>Katy Cinco Ranch (32-7) vs. Pearland Dawson (39-8), 7 p.m. Friday, Wheeler Field House, Sugar Land</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>6 p.m. Saturday, Wheeler Field House, Sugar Land</p>

<p></p>

<p><b>REGION IV</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>San Antonio Clark (46-3) vs. Laredo United (32-6), 5 p.m. Friday, Alamo Convocation Center, San Antonio</p>

<p>Helotes O'Connor (39-11) vs. McAllen Memorial (39-3), 7 p.m. Friday, Alamo Convocation Center, San Antonio</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>11:30 a.m. Saturday, Alamo Convocation Center, San Antonio</p>

<p></p>

<p></p>

<h3>CLASS 5A</h3>

<p></p>

<p><b>REGION I</b></p>

<p><b>Regional Quarterfinals</b></p>

<p>Amarillo Randall d. Wichita Falls Rider 26-24, 25-21, 25-21</p>

<p>Colleyville Heritage d. Fort Worth Boswell 25-18, 25-20, 25-13</p>

<p>Amarillo d. Aledo 25-20, 21-25, 27-25, 22-25, 15-13</p>

<p>NRH Birdville d. Grapevine 25-23, 17-25, 25-23, 25-23</p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Amarillo Randall (38-5) vs. Colleyville Heritage (30-13), 6 p.m. Friday, Lubbock Coronado HS</p>

<p>Amarillo (33-13) vs. NRH Birdville (40-7), 7:30 p.m. Friday, Lubbock Coronado HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>noon Saturday, Lubbock Coronado HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION II</b></p>

<p><b>Regional Quarterfinals</b></p>

<p>Frisco Wakeland d. Frisco Reedy 25-20, 25-18, 23-25, 25-18</p>

<p>Texarkana Texas d. Joshua 25-15, 20-25, 25-21, 25-23</p>

<p>Lucas Lovejoy d. Frisco Liberty 25-14, 23-25, 25-15, 25-21</p>

<p>Red Oak d. Corsicana 25-11, 25-14, 25-10</p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Frisco Wakeland (36-5) vs. Texarkana Texas (27-11), 5 p.m. Friday, Richardson Berkner HS</p>

<p>Lucas Lovejoy (44-6) vs. Red Oak (30-16), 7 p.m. Friday, Richardson Berkner HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>2 p.m. Saturday, Richardson Berkner HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION III</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Kingwood Park (36-11) vs. Richmond Foster (35-8), 5 p.m. Friday, Delmar Field House, Houston</p>

<p>Leander Rouse (25-18) vs. Friendswood (32-14), 7 p.m. Friday, Delmar Field House, Houston</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>1 p.m. Saturday, Delmar Field House, Houston</p>

<p></p>

<p><b>REGION IV</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Boerne Champion (29-12) vs. Corpus Christi Flour Bluff (36-5), 5 p.m. Friday, South San Athletic Center, San Antonio</p>

<p>Dripping Springs (33-15) vs. Gregory-Portland (36-7), 7 p.m. Friday, South San Athletic Center, San Antonio</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>1 p.m. Saturday, South San Athletic Center, San Antonio</p>

<p></p>

<p></p>

<h3>CLASS 4A</h3>

<p></p>

<p><b>REGION I</b></p>

<p><b>Regional Quarterfinals</b></p>

<p>Canyon d. Dumas 25-17, 19-25, 25-14, 25-20</p>

<p>Glen Rose d. Argyle 25-11, 21-25, 25-27, 25-19, 15-13</p>

<p>Hereford d. Fabens 25-20, 25-13, 25-21</p>

<p>Decatur d. Stephenville 25-20, 25-21, 25-13</p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Canyon (24-18) vs. Glen Rose (36-7), noon Friday, Hardin-Simmons University, Abilene</p>

<p>Hereford (25-21) vs. Decatur (34-11), 2 p.m. Friday, Hardin-Simmons University, Abilene</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>10 a.m. Saturday, Hardin-Simmons University, Abilene</p>

<p></p>

<p><b>REGION II</b></p>

<p><b>Regional Quarterfinals</b></p>

<p>Melissa d. Celina 25-16, 25-18, 25-16</p>

<p>Nevada Community d. Wills Point 26-24, 25-7, 25-16</p>

<p>Sanger d. Kennedale 23-25, 25-14, 25-14, 13-25, 15-9</p>

<p>Farmersville d. Paris North Lamar 16-25, 26-24, 25-21, 27-25</p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Melissa (36-11) vs. Nevada Community (33-8), 6 p.m. Friday, Mesquite Poteet HS</p>

<p>Sanger (28-17) vs. Farmersville (34-6), 8 p.m. Friday, Mesquite Poteet HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>1 p.m. Saturday, Mesquite Poteet HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION III</b></p>

<p><b>Regional Quarterfinals</b></p>

<p>China Spring d. Robinson 25-23, 25-21, 25-19</p>

<p>Livingston d. Cleveland Tarkington 25-10, 23-25, 23-25, 25-20, 18-16</p>

<p>Midlothian Heritage d. Lorena 25-13, 25-17, 25-14</p>

<p>Huffman Hargrave d. Hamshire-Fannett 25-16, 25-20, 25-12</p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>China Spring (28-17) vs. Livingston (23-12), 6 p.m. Friday, Bryan HS</p>

<p>Midlothian Heritage (30-14) vs. Huffman Hargrave (42-1), 8 p.m. Friday, Bryan HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>2 p.m. Saturday, Bryan HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION IV</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Fulshear (39-6) vs. Geronimo Navarro (30-12), 6 p.m. Friday, Blossom Athletic Center, San Antonio</p>

<p>Needville (38-8) vs. La Vernia (40-10), 8 p.m. Friday, Blossom Athletic Center, San Antonio</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>11:30 a.m. Saturday, Blossom Athletic Center, San Antonio</p>

<p></p>

<p></p>

<h3>CLASS 3A</h3>

<p></p>

<p><b>REGION I</b></p>

<p><b>Regional Quarterfinals</b></p>

<p>Shallowater d. Sonora 30-28, 25-21, 25-19</p>

<p>Boyd d. Holliday 25-13, 25-21, 25-12</p>

<p>Bushland d. Denver City 25-14, 25-21, 25-18</p>

<p>Brock d. Nocona 25-18, 25-14, 25-21</p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Shallowater (27-11) vs. Boyd (41-4), 6 p.m. Friday, Lubbock-Cooper HS</p>

<p>Bushland (29-7) vs. Brock (31-12), 8 p.m. Friday, Lubbock-Cooper HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>1 p.m. Saturday, Lubbock-Cooper HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION II</b></p>

<p><b>Regional Quarterfinals</b></p>

<p>Gunter d. Ponder 21-25, 25-21, 17-25, 25-20, 16-14</p>

<p>Mount Vernon d. Troup 25-21, 25-16, 17-25, 26-24</p>

<p>Gainesville Callisburg d. Van Alstyne 25-9, 25-18, 25-12</p>

<p>Commerce d. New Diana 22-25, 25-22, 25-21, 25-21</p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Gunter (29-14) vs. Mount Vernon (23-12), 5 p.m. Friday, Midlothian HS</p>

<p>Gainesville Callisburg (42-4) vs. Commerce (28-9), 7 p.m. Friday, Midlothian HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>2 p.m. Saturday, Midlothian HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION III</b></p>

<p><b>Regional Quarterfinals</b></p>

<p>Maypearl d. Little River-Academy 25-19, 25-21, 19-25, 25-20</p>

<p>East Bernard d. Orangefield 25-12, 25-18, 25-14</p>

<p>Troy d. West 25-18, 26-24, 23-25, 25-23</p>

<p>Nacogdoches Central Heights d. Hardin 25-22, 25-18, 25-20</p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Maypearl (31-12) vs. East Bernard (31-13), 6 p.m. Friday, Longview HS</p>

<p>Troy (29-10) vs. Nacogdoches Central Heights (31-13), 8 p.m. Friday, Longview HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>4 p.m. Saturday, Longview HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION IV</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Vanderbilt Industrial (29-2) vs. Corpus Christi London (20-9), 1 p.m. Friday, Blossom Athletic Center, San Antonio</p>

<p>Blanco (29-13) vs. Goliad (35-4), 3 p.m. Friday, Blossom Athletic Center, San Antonio</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>11 a.m. Saturday, Blossom Athletic Center, San Antonio</p>

<p></p>

<p></p>

<h3>CLASS 2A</h3>

<p></p>

<p><b>REGION I</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Sanford-Fritch (30-6) vs. Miles (15-19), 5 p.m. Friday, San Angelo Central HS</p>

<p>Amarillo Highland Park (34-5) vs. Hawley (27-14), 7 p.m. Friday, San Angelo Central HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>11 a.m. Saturday, San Angelo Central HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION II</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Lindsay (38-3) vs. Moody (25-4), 5 p.m. Friday, Weatherford HS</p>

<p>Windthorst (40-3) vs. Crawford (40-5), 7 p.m. Friday, Weatherford HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>11 a.m. Saturday, Weatherford HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION III</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Beckville (38-7) vs. Iola (28-5), 2 p.m. Friday, Longview HS</p>

<p>Timpson (31-6) vs. Jewett Leon (36-8), 4 p.m. Friday, Longview HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>2 p.m. Saturday, Longview HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION IV</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Thorndale (23-14) vs. Freer (32-10), 5:30 p.m. Friday, Brenham HS</p>

<p>Burton (35-10) vs. Brackettville Brackett (29-11), 7 p.m. Friday, Brenham HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>1 p.m. Saturday, Brenham HS</p>

<p></p>

<p></p>

<h3>CLASS 1A</h3>

<p></p>

<p><b>REGION I</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Marfa (18-6) vs. Bronte (29-9), 1 p.m. Friday, San Angelo Central HS</p>

<p>Lamesa Klondike (16-10) vs. Water Valley (28-11), 3 p.m. Friday, San Angelo Central HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>11 a.m. Saturday, San Angelo Central HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION II</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Bryson (15-14) vs. Abbott (18-9), 1 p.m. Friday, Midlothian HS</p>

<p>Saint Jo (20-11) vs. Blum (32-14), 3 p.m. Friday, Midlothian HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>noon Saturday, Midlothian HS</p>

<p></p>

<p><b>REGION III</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Cumby Miller Grove (25-5) vs. Trinidad (10-15), 5 p.m. Friday, Billingsley Field House, Fort Worth</p>

<p>Avery (17-17) vs. Neches (27-3), 7 p.m. Friday, Billingsley Field House, Fort Worth</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>1 p.m. Saturday, Billingsley Field House, Fort Worth</p>

<p></p>

<p><b>REGION IV</b></p>

<p><b>Regional Semifinals</b></p>

<p>Round Top-Carmine (28-9) vs. D'Hanis (30-13), 2:30 p.m. Friday, Brenham HS</p>

<p>Fayetteville (20-15-1) vs. Comstock (15-14), 4 p.m. Friday, Brenham HS</p>

<p><b>Regional Final</b></p>

<p>11 a.m. Saturday, Brenham HS</p>

Related stories from Fort Worth Star Telegram

  Comments