High School Football

Thursday’s Texas high school football scores

Keller Fossil Ridge receiver Stefan Cobbs is a touchdown machine!

The senior wideout had two TD catches against Flower Mound, and he has 5 already this season.
Up Next
The senior wideout had two TD catches against Flower Mound, and he has 5 already this season.

Read Next

CLASS 6A

De Soto 42, Denton Guyer 13

Edinburg Vela 56, Edcouch-Elsa 35

EP Montwood 58, Midland 53

Harlingen 21, Laredo United South 6

Keller Fossil Ridge 42, Lewisville Flower Mound 30

Killeen Harker Heights 38, Round Rock McNeil 35

La Joya 15, Roma 13

McAllen 35, McAllen Memorial 21

McAllen 35, PSJA Memorial 21

Odessa 28, Amarillo 21

Pflugerville 30, Leander 13

Plano 49, Irving MacArthur 13

PSJA 31, Harlingen South 24

SA Northside O’Connor 45, SA Churchill 14

CLASS 5A

Brownsville Lopez 28, Edinburg 24

CC Miller 26, CC King 13

CC Moody 28, SA Burbank 17

Dallas Samuell 41, FW Polytechnic 6

Dallas Spruce 43, North Dallas 0

Denison 21, Frisco 10

Frisco Wakeland 38, Lucas Lovejoy 14

FW South Hills 29, Saginaw 13

Georgetown 35, Buda Hays 28

Laredo Nixon 19, Laredo Alexander 14

N. Richland Hills 20, Keller Central 17

North Forney 56, Carrollton Creekview 16

SA Brackenridge 20, Devine 13

SA Highlands 47, SA Northside Holmes 33

Sherman 39, Frisco Liberty 14

Whitehouse 28, Tyler Chapel Hill 14

CLASS 4A

Fischer Canyon Lake 48, Austin Reagan 6

Fredericksburg 59, Austin William Travis 0

Gonzales 25, Austin Crockett 20

Lubbock Estacado 48, Dumas 17

Midlothian Heritage 45, FW Benbrook 28

Somerset 30, SA Houston 28

CLASS 1A

Lorenzo 75, Lubbock Kingdom Prep 25

Morgan 50, Penelope 36

Nazareth 94, Ropesville Ropes 80

Welch Dawson 32, Borden County 25

Zephyr 66, Lohn 30

PRIVATE SCHOOLS

Bryan Brazos Christian 49, Snook 36

SA Central Catholic 39, SA McCollum 13

SA Holy Cross 21, Blanco 0

OTHER

EP Pebble Hills 34, EP Andress 13

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Alief Hastings vs. Fort Bend March shall, ccd.

Manvel vs. Galena Park North Shore, ccd.

Associated Press Top 10s — How They Fared

Class 6A

1. Allen (1-0) at Evangel Christian Academy, La., Friday.

2. Katy (0-0) at Klein Collins, ccd.

3. Converse Judson (1-0) at SA Northside Brennan, Saturday.

4. DeSoto (2-0) beat Denton Guyer 42-13.

5. Cibolo Steele (1-0) at Lake Travis, Friday.

6. Austin Westlake (1-0) vs. Niceville, Fla., Friday.

7. The Woodlands (0-0) at Spring, Friday.

8. Galena Park North Shore (0-0) at Manvel, ccd.

9. Lake Travis (0-1) vs. Cibolo Steele, Friday.

10. Cedar Hill (0-1) at Mansfield, Friday.

Class 5A

1. Manvel (0-0) vs. Galena Park North Shore, ccd.

2. Aledo (1-0) vs. Aguilas Blancas IPN, Mexico, Friday.

3. Temple (1-0) at Round Rock, Friday.

4. Denton Ryan (1-0) vs. Mesquite Poteet, Friday.

5. CC Calallen (1-0) at SA Johnson, Friday.

6. Fort Bend Marshall (0-0) at Alief Hastings, ccd.

7. Dallas Highland Park (0-1) vs. Waxahachie, Friday.

8. College Station (0-1) at Killeen Shoemaker, Friday.

9. Richmond Foster (0-0) vs. A&M Consolidated, ccd.

10. Cedar Park (0-1) at Austin Vandegrift, Friday.

Class 4A

1. Carthage (1-0) vs. Texarkana Liberty-Eylau, Friday.

2. Gilmer (1-0) at Center, Friday.

3. West Orange-Stark (0-0) vs. Little Cypress-Mauriceville, ccd.

4. Argyle (1-0) vs. La Grange, Friday.

5. Waco La Vega (1-0) vs. Lorena, Friday.

6. Cuero (0-0) vs. Yoakum, Friday.

7. Celina (1-0) at Argyle Liberty Christian, Friday.

8. Kennedale (0-0) at Terrell, Friday.

9. Abilene Wylie (1-0) vs. Lubbock Monterey, Friday.

10. China Spring (1-0) vs. Huntsville, Friday.

Class 3A

1. Cameron Yoe (1-0) vs. Gatesville, Friday.

2. Brock (1-0) vs. Midland Christian, Friday.

3. Gunter (1-0) vs. Pottsboro, Friday.

4. Hallettsville (0-0) at Shiner, Friday.

5. Lexington (1-0) at Thorndale, Friday.

6. Yoakum (1-0) at Cuero, Friday.

7. Wall (1-0) at Cisco, Friday.

8. Newton (0-0) vs. Silsbee, Friday.

9. East Bernard (0-0) vs. Hitchcock, Friday.

10. Malakoff (1-0) vs. Rusk, Friday.

Class 2A

1. Refugio (0-0) vs. Goliad, Friday.

2. Tenaha (1-0) at Kerens, Friday.

3. Bremond (1-0) vs. Iola, Friday.

4. Crawford (1-0) at Clifton, Friday.

5. Mason (1-0) at Johnson City, Friday.

6. Muenster (1-0) at Pilot Point, Friday.

7. Mart (0-1) at West, Friday.

8. Albany (1-0) vs. Dublin, Friday.

9. Abernathy (1-0) at Tulia, Friday.

10. Iraan (0-0) vs. Ozona, Friday.

  Comments