High School Football

UPDATED Area football standings and playoff qualifiers

South Hills flag bearers lead the Scorpions football team onto the field at Clark Stadium, against Young Men’s Leadership Academy, Oct. 22, 2016.
South Hills flag bearers lead the Scorpions football team onto the field at Clark Stadium, against Young Men’s Leadership Academy, Oct. 22, 2016. mfaulkner@star-telegram.com

Area standings

( ) - enrollment rank

x - playoff qualifier

District 3-6A

W

L

W

L

x Abilene (7)

4

0

7

1

x Timber Creek (1)

3

1

6

2

x Keller Central (4)

3

1

4

4

Fossil Ridge (5)

2

2

5

3

Keller (2)

1

3

1

7

Haltom (3)

1

4

4

5

Weatherford (6)

1

4

2

7

District 4-6A

W

L

W

L

x Mansfield (8)

5

0

6

2

Arl. Bowie (3)

4

1

7

1

Arlington (5)

4

1

5

3

Martin (2)

3

2

4

4

Lamar (4)

2

3

4

4

Sam Houston (1)

1

4

2

6

North Crowley (7)

1

4

1

7

Paschal (6)

0

5

2

6

District 5-6A

W

L

W

L

x Carroll (7)

5

0

7

1

x Hebron (3)

4

1

6

2

Flower Mound Marcus (5)

3

2

5

3

Trinity (4)

2

3

5

3

Flower Mound (2)

2

3

3

5

TC Nelson (8)

2

3

2

6

L.D. Bell (6)

1

4

3

5

Lewisville (1)

1

4

3

5

District 6-5A

W

L

W

L

x Aledo (8)

5

0

8

0

x Northwest (1)

5

0

8

0

x Boswell (7)

4

1

5

3

Azle (6)

2

3

2

6

Chisholm Trail (2)

1

4

3

5

Haslet Eaton (3)

1

4

2

6

Brewer (4)

1

4

2

6

Saginaw (5)

1

4

1

7

District 7-5A

W

L

W

L

x South Hills (1)

5

0

8

0

x Arl. Heights (2)

4

1

6

2

Wyatt (5)

4

1

4

4

Southwest (6)

3

2

5

3

Trimble Tech (3)

2

3

4

4

Western Hills (7)

1

3

3

4

North Side (4)

0

4

2

5

Fort Worth YMLA (8)

0

5

0

8

District 8-5A

W

L

W

L

x Richland (3)

5

0

8

0

Grapevine (4)

4

1

7

1

Coll. Heritage (1)

4

1

5

3

Dunbar (8)

3

2

3

5

Birdville (2)

2

3

4

4

Carter-Riverside (5)

1

4

3

5

Eastern Hills (7)

1

4

3

5

Polytechnic (6)

0

5

1

7

District 9-5A

W

L

W

L

x Crowley (1)

5

0

7

1

x Burleson Cent. (4)

4

1

7

1

Arl. Seguin (5)

3

2

5

3

Everman (8)

3

2

5

3

Cleburne (3)

2

3

5

3

Burleson (6)

2

3

3

5

Granbury (2)

1

4

2

6

Joshua (7)

0

5

1

7

District 10-5A

W

L

W

L

x Lancaster (5)

5

0

7

1

Mans. Legacy (4)

4

1

6

2

Waxahachie (3)

3

2

6

2

Lake Ridge (2)

3

2

5

3

Timberview (8)

3

2

4

4

Summit (1)

2

3

4

4

Red Oak (6)

0

5

2

6

Midlothian (7)

0

5

1

7

District 5-4A Div. I

W

L

W

L

Kennedale

3

0

5

3

Mineral Wells

2

1

6

2

Lake Worth

2

1

3

5

Springtown

1

2

5

3

Castleberry

1

2

1

7

D. Hill-Jarvis

0

3

0

8

District 4-4A Div. II

W

L

W

L

Hillsboro

3

0

5

3

Glen Rose

3

0

4

4

Godley

1

2

6

2

Venus

1

2

3

5

Waxahachie Life

1

2

1

7

Fort Worth Benbrook

0

3

0

8

  Comments