Boys Soccer

UIL regional quarterfinal soccer playoffs, UPDATED

Grapevine forward David Ishak (1) and South Hills forward Axel Robles (11) attack the ball during a bi-district playoff soccer game at Farrington Field Friday night March 24, 2017.
Grapevine forward David Ishak (1) and South Hills forward Axel Robles (11) attack the ball during a bi-district playoff soccer game at Farrington Field Friday night March 24, 2017. Special to the Star-Telegram

GIRLS

Quarterfinals Region I

Mansfield (19-2-1) vs. Keller (19-2-2), 6 p.m. Tuesday, Birdville FA/AC

FM Marcus vs. Allen, 6 p.m. Tuesday, Standridge Stadium, Carrollton

Wolfforth Frenship vs. El Paso Franklin, 7 p.m. Tuesday, Ratliff Stadium, Odessa

Southlake Carroll 5, Hebron 0

CLASS 5A

Quarterfinals Region I

Lubbock Monterey vs. Lubbock Cooper, 7 p.m. Tuesday, Wolfforth Frenship

Grapevine (18-3) vs. Wichita Falls Rider, 7 p.m. Tuesday, Mineral Wells HS

EP Andress vs. El Paso

Aledo (18-3-3) vs. Denton, 7 p.m. Tuesday, Eaton HS, Haslet

Quarterfinals Region II

Red Oak vs. Mansfield Lake Ridge, 7 p.m. Tuesday, Midlothian ISD Multi-Purpose Stadium

Frisco Wakeland vs. Highland Park (22-0), 6 p.m. Tuesday, Max Goldsmith Stadium, Lewisville

Mansfield Legacy (19-2-1) vs. Joshua, 7 p.m. Tuesday, Crowley HS

Prosper (24-0-1) vs. Frisco Centennial (14-2-3), 7 p.m. Tuesday, McKinney Boyd HS

CLASS 4A

Quarterfinals Region I

Wylie vs. Mineral Wells

Kennedale 2, Midlothian Heritage 1

Brownwood vs. Stephenville

Melissa 4, FW Diamond Hill-Jarvis 0

BOYS

Quarterfinals Region I

Arlington Sam Houston (17-2-2) vs. EP Coronado, noon Tuesday, Ratliff Stadium, Odessa

Irving Nimitz vs. Lewisville, 7:30 p.m. Tuesday, Irving Schools Stadium

El Paso Franklin vs. Arlington Bowie (12-8), noon Tuesday, Grande Comm. Stadium, Midland

Hebron 1, Southlake Carroll 0

CLASS 5A

Quarterfinals Region I

El Paso vs. El Paso Del Valle, TBD Tuesday

Birdville (21-2-2) vs. South Hills (19-4-1), 7:30 p.m. Tuesday, Scarborough-Handley Field

El Paso vs. Dumas, 2 p.m. Tuesday, Ratliff Stadium, Odessa

Aledo (17-5) vs. Wichita Falls, 3 p.m. Tuesday, Mineral Wells HS

Quarterfinals Region II

Midlothian (16-4-3) vs. Dallas Conrad, 7 p.m. Tuesday, Kincaide Stadium, Dallas

Mount Pleasant vs. Lucas Lovejoy, 7 p.m. Tuesday, Greenville HS

Dallas Hillcrest vs. Dallas Jefferson, 6 p.m. Tuesday, Franklin Field, Dallas

Frisco Heritage vs. Frisco Wakeland (17-4-1), 7 p.m. Tuesday, Ford Center, Frisco

CLASS 4A

Quarterfinals Region I

Burkburnett vs. Bridgeport, 6:30 p.m. Tuesday

Life Oak Cliff vs. Anna, 7:30 p.m. Tuesday, Wildcat-Ram Stadium, Dallas

Decatur vs. San Elizario, 4 p.m. Tuesday, Ratliff Stadium, Odessa

FW Diamond Hill-Jarvis vs. Argyle, 7 p.m. Tuesday, Aledo HS

  Comments