Boys Basketball

Fort Worth area Class 6A, 5A and 4A basketball standings

Arlington Martin boys basketball coach Clint Schnell huddles with his team during the Whataburger Orange Division basketball tournament, Dec. 28, 2016.
Arlington Martin boys basketball coach Clint Schnell huddles with his team during the Whataburger Orange Division basketball tournament, Dec. 28, 2016. Special to the Star-Telegram

GIRLS

Area standings

(Through January 20)

x-clinched playoff berth

District 3-6A

W

L

W

L

x-Keller

8

0

23

5

x-Weatherford

7

1

15

9

Abilene

4

3

19

7

Timber Creek

4

3

0

0

Haltom

2

6

0

0

Central

1

7

0

0

Fossil Ridge

1

7

5

19

District 4-6A

W

L

W

L

Bowie

9

0

24

3

Lamar

7

1

0

0

Martin

6

2

0

0

North Crowley

6

3

21

8

Arlington

4

5

0

0

Mansfield

2

7

0

0

Sam Houston

1

8

0

0

Paschal

0

9

0

0

District 5-6A

W

L

W

L

Trinity

8

1

24

3

L.D. Bell

7

2

17

10

Flower Mound

6

3

0

0

Lewisville

5

4

0

0

Marcus

5

4

0

0

Nelson

3

6

0

0

Carroll

1

8

8

16

Hebron

1

8

0

0

District 6-5A

W

L

W

L

x-Boswell

9

0

25

3

Northwest

8

1

20

9

Aledo

6

3

0

0

Chisholm Trail

5

4

0

0

Azle

3

6

0

0

Saginaw

3

6

0

0

Brewer

1

8

0

0

Eaton

1

8

0

0

District 7-5A

W

L

W

L

x-Trimble Tech

10

0

0

0

x-Arlington Heights

9

1

0

0

Southwest

6

3

0

0

Wyatt

5

4

0

0

YWLA

3

6

0

0

Western Hills

2

7

0

0

South Hills

2

8

0

0

North Side

1

9

0

0

District 8-5A

W

L

W

L

Colleyville Heritage

9

0

21

6

Grapevine

8

1

14

9

Birdville

6

3

0

0

Dunbar

5

4

0

0

Richland

4

5

0

0

Eastern Hills

2

6

0

0

Polytechnic

1

8

0

0

Carter-Riverside

0

8

0

0

District 9-5A

W

L

W

L

Crowley

9

0

18

5

Centennial

7

2

0

0

Seguin

7

2

0

0

Cleburne

6

3

0

0

Granbury

3

6

0

0

Everman

2

7

0

0

Joshua

2

7

0

0

Burleson

0

9

0

0

District 10-5A

W

L

W

L

Timberview

9

0

26

2

Summit

7

2

22

6

Legacy

6

3

0

0

Red Oak

4

5

0

0

Waxahachie

4

5

0

0

Lancaster

3

6

0

0

Midlothian

2

7

0

0

Lake Ridge

1

8

0

0

District 7-4A

W

L

W

L

Kennedale

8

0

27

3

Mineral Wells

6

1

0

0

Springtown

4

3

0

0

Benbrook

4

4

0

0

Castleberry

2

5

0

0

Lake Worth

1

5

0

0

Diamond Hill-Jarvis

0

7

0

0

District 8-4A

W

L

W

L

Godley

7

0

0

0

Stephenville

6

1

0

0

Glen Rose

5

3

0

0

Heritage

4

3

0

0

Waxahachie Life

2

6

0

0

Venus

2

5

0

0

Alvarado

0

8

0

0

BOYS Area standings

(Through January 20)

x-clinched playoff berth

District 3-6A

W

L

W

L

Keller

5

1

21

2

Fossil Ridge

4

2

11

13

Haltom

3

3

12

13

Timber Creek

3

3

11

14

Abilene

3

3

10

13

Central

2

4

11

14

Weatherford

1

5

12

12

District 4-6A

W

L

W

L

Martin

7

0

16

7

North Crowley

5

2

18

6

Bowie

5

2

19

7

Mansfield

4

3

13

13

Lamar

3

4

10

14

Arlington

2

5

0

0

Paschal

1

6

0

0

Sam Houston

1

6

0

0

District 5-6A

W

L

W

L

Hebron

5

2

17

6

Trinity

5

2

14

8

Flower Mound

5

2

15

9

Lewisville

4

3

19

7

Marcus

4

3

11

9

Carroll

3

4

10

10

Nelson

2

5

13

12

L.D. Bell

0

7

5

20

District 6-5A

W

L

W

L

Northwest

7

0

21

4

Chisholm Trail

6

1

18

4

Brewer

5

2

17

7

Boswell

4

3

0

0

Aledo

3

4

0

0

Eaton

2

5

0

0

Azle

1

6

0

0

Saginaw

0

7

0

0

District 7-5A

W

L

W

L

Trimble Tech

6

0

13

8

Wyatt

6

1

16

7

Southwest

4

3

11

13

Arlington Heights

3

3

0

0

South Hills

3

3

0

0

Western Hills

3

4

0

0

YMLA

1

6

0

0

North Side

0

6

0

0

District 8-5A

W

L

W

L

Eastern Hills

5

1

0

0

Birdville

4

3

0

0

Colleyville Heritage

5

2

0

0

Grapevine

4

3

0

0

Richland

3

4

0

0

Dunbar

2

4

0

0

Polytechnic

2

4

0

0

Carter-Riverside

1

5

0

0

District 9-5A

W

L

W

L

Everman

6

1

17

8

Centennial

5

2

0

0

Cleburne

5

2

0

0

Crowley

4

3

0

0

Seguin

4

3

0

0

Burleson

2

5

0

0

Granbury

2

5

16

10

Joshua

0

7

11

13

District 10-5A

W

L

W

L

Waxahachie

7

0

0

0

Timberview

6

1

19

6

Lake Ridge

3

4

0

0

Lancaster

3

4

0

0

Legacy

3

4

0

0

Midlothian

3

4

0

0

Summit

3

4

12

13

Red Oak

0

7

0

0

District 7-4A

W

L

W

L

Kennedale

6

0

17

10

Mineral Wells

5

1

0

0

Castleberry

4

2

0

0

Lake Worth

3

3

0

0

Springtown

2

4

0

0

Diamond Hill-Jarvis

1

5

0

0

Benbrook

0

6

0

0

District 8-4A

W

L

W

L

Heritage

6

0

21

4

Life

5

1

20

7

Alvarado

3

3

9

15

Stephenville

3

3

6

15

Venus

2

4

9

14

Glen Rose

2

4

9

16

Godley

0

6

4

19

Coaches: Report overall and district records to dlauber@star-telegram.com and sportszone@star-telegram.com.

  Comments