High School Sports

Area high school softball district standings

Keller's Amanda Desario,right, celebrates as she heads to the dugout after hitting a solo home run against Plano East in the playoffs last month.
Keller's Amanda Desario,right, celebrates as she heads to the dugout after hitting a solo home run against Plano East in the playoffs last month. Special to the Star-Telegram

Send any updates to bgosset@star-telegram.com or tweet at @Gosset41

*playoff berth

3-6A

Keller 10-0*

Timber Creek 9-2*

Abilene 5-6

Fossil Ridge 4-6

Weatherford 3-7

Haltom 3-7

Central 2-8

4-6A

Mansfield 12-0*

Paschal 10-3*

Arlington 9-4*

Martin 8-5*

Lamar 4-9

Bowie 3-9

Sam Houston 2-10

North Crowley 2-10

5-6A

Flower Mound 10-2*

Carroll 9-3*

Hebron 7-5

LD Bell 7-5

Byron Nelson 6-6

Marcus 6-6

Lewisville 3-9

Trinity 0-12

6-6A

Plano 11-1*

Guyer 9-3*

Wylie 7-5

Allen 7-5

East 5-7

West 4-8

Boyd 3-9

McKinney 2-10

5-5A

Ryan 10-0*

Sherman 5-5

Denton 5-5

Wichita Falls 5-6

Braswell 4-5

Rider 3-6

Denison 2-7

6-5A

Eaton 11-1*

Boswell 11-1*

Azle 6-6

Aledo 6-6

Saginaw 4-8

Brewer 4-8

Chisholm Trail 4-8

Northwest 2-10

7-5A

Heights 11-0*

Western Hills 8-2*

South Hills 7-3*

Trimble Tech 4-5

Southwest 2-7

North Side 1-8

Wyatt 0-8

8-5A

Heritage 12-0*

Birdville 11-1*

Richland 9-3*

Grapevine 8-4*

Eastern Hills 2-8

Poly 1-8

Carter Riverside 1-8

Dunbar 0-12

9-5A

Granbury 11-2*

Centennial 11-2*

Burleson 10-3*

Joshua 8-5*

Cleburne 5-8

Everman 4-9

Crowley 3-10

Seguin 0-13

10-5A

Legacy 10-1*

Waxahachie 10-2*

Lake Ridge 9-2*

Red Oak 6-5

Midlothian 5-6

Summit 3-8

Timberview 2-10

Lancaster 0-11

7-4

Mineral Wells 11-0*

Springtown 8-2*

Kennedale 7-4*

Benbrook 5-5

Castleberry 4-6

Lake Worth 1-9

Diamond Hill Jarvis 0-11

8-4

Alvarado 9-1*

Stephenville 8-3*

Venus 7-4*

Godley 7-4*

Heritage 4-6

Glen Rose 2-8

Life 0-11

7-3A

Brock 10-0*

Peaster 7-3*

Breckenridge 6-4*

Eastland 5-4

Cisco 3-7

Tolar 2-8

Millsap 1-8

8-3A

Paradise 8-4

Henrietta 8-4

City View 7-5

Boyd 7-5

Bowie 6-6

Jacksboro 6-6

Holliday 6-6

Nocona 0-12

TAPPS

Division I

Nolan Catholic 11-0*

Liberty Christian 8-2

Bishop Lynch 7-2

John Paul 6-5

Bishop Dunne 5-5

Ursuline 5-6

TCA 2-6

Prestonwood 1-9

Parish 0-10

Division II

FW Christian 7-0*

Midland Christian 2-4

SW Christian 2-4

All Saints 2-3

Grapevine Faith 1-3

Division III

Lake Country 6-1

Temple Christian 6-2

San Jacinto 3-5

Fellowship 0-7

Division III

Lub. Christian 3-0

McKinney Christian 1-0

Lub. Trinity 4-1

Coram Deo 1-3

Pantego 0-6

Division IV

Bethesda Christian 3-1

Calvary Christian 4-2

WF Notre Dame 2-3

Willow Park 2-3

Burton 2-4

SPC NORTH

Trinity Valley 4-0

Greenhill 3-0

Country Day 2-0

Casady 1-2

Hockaday 1-3

Oakridge 0-3

Episcopal 0-3

  Comments