High School Sports

Signing Day Central: Area athletes ready to be official

Fossil Ridge High School senior Grayson Bright signs her letter of intent to play basketball at Texas Tech as her mother DeAnne Bright looks on at the school on Wednesday, Nov. 11, 2015.
Fossil Ridge High School senior Grayson Bright signs her letter of intent to play basketball at Texas Tech as her mother DeAnne Bright looks on at the school on Wednesday, Nov. 11, 2015. Special to the Star Telegram

Hey readers, it’s going to be a crazy week because guess what’s here? You got it, signing day.

The day every kid waits for, the day they get to put all their hard work onto a piece a paper and say they’re official.

Here are players around the area taking part this week, starting Wednesday:

Wednesday

Boys Basketball

Mike Adewunmi, Lake Ridge, Houston

Jhivvan Jackson, Trinity, UT-San Antonio

RJ Nembhard, Keller, TCU

Baseball

Christian Ross Cadena, Carroll, Wichita State

Chris Delgado, Boswell, University of New Orleans

Ryan Drake, Grapevine, Arkansas

London Green, Grapevine, Weatherford JC

Joseph Leal, Grapevine, Midland JC

Boone Montgomery, Grapevine, UTA

Connor Neuman, Grapevine, Louisiana Tech

Adam Oviedo, Alvarado, TCU

Kole Ramage, Carroll, Arkansas

Jeffrey Worley, Timber Creek, Western Oklahoma State College

Cross Country

Reed Brown, Carroll, Oregon

Mackenzie Clark, Burleson, Tarleton State

Charlie Gardner, Carroll, Yale

Gillian Mortimer, Carroll, Vanderbilt

Ali White, Carroll, Belmont

Girls Basketball

Jhyrah Cobb, Trimble Tech, Prairie View A&M

Lexi Gordon, LD Bell, UConn

Sloane Johnson, Byron Nelson, Bethany College

Trinity Oliver, Euless Trinity, Baylor

Alexus Seaton, Arlington Heights, UC-Irvine

Hannah Sellinger, Byron Nelson, Furman University

Haleigh Talbert, Euless Trinity, UC-Irvine

Tatum Tellin, Grapevine, University of Colorado-Colorado Springs

Golf

Max Kettler, Carroll, SFA

Softball

Casey Akers, Timber Creek, Mercy College

Vanessa Alonzo, Timber Creek, UT-Permian Basin

Aralee Bogar, Byron Nelson, Iowa

Olivia Boisen, Guyer, Murray State College

Caitlyn Curlee, Timber Creek, Southern Nazarene

Saeya Esparza, Burleson, Texas Wesleyan

Madie Green, Timber Creek, Henderson State

Brittany Jackson, Lake Ridge, Kansas

Jenica Kevil, Martin, Otero JC

Lacy Mann, Martin, Arkansas Tech

Zoe Miranda, Burleson, Navarro College

Megan O’Boyle, Guyer, Murray State College

Olivia Reames, Martin, Arkansas Tech

Sarah Reinke, Mansfield, Arkansas Tech

Jenna Rhoades, Martin, Texas A&M Commerce

Kaitlin Richards, Mansfield, McLennan Community College

Morgan Rios, Mansfield, Louisiana Monroe

Brooke Stutz, Timber Creek, Southern Nazarene

Kourtney Williams, Keller, North Texas

Grace Wills, Guyer, Henderson State

Camryn Woodall, Keller, Utah

Swim & Dive

Katie Crown, Carroll, SMU

Track & Field

Precious Ogba, Trinity, Troy

Volleyball

Meredith Augsburger, Burleson, East Texas Baptist

Brooklyn Blaylock, Colleyville Heritage, Ouachita Baptist

Abby Carlile, Carroll, Alabama-Birmingham

Margaret Dean, Trinity, SFA

Kailyn Gilbreath, Boswell, UTA

Maddie Goings, Aledo, Oregon State

Nailah Gordon, Carroll, North Carolina State

Haley Hallgren, Carroll, USC

Mellanie King, Carroll, The Citadel

Lisie Kit, Carroll, Clemson

Madi Lawler, Grapevine, Southern Miss

Shelby Martin, Waxahachie, East Carolina

Jordan McCalla, Grapevine, St. John’s

Elli Merchant, Trinity, Mercer

Rachel Meyne, Carroll, Colgate

Brecken Roquemore, Aledo, Oklahoma Baptist

Molly Shade, Granbury, Lamar

Emily Smith, Aledo, Harding

Natalie Smith, Boswell, Michigan

Amber Strange, Granbury, Tarleton State

Tatum Ticknor, Colleyville Heritage, Arkansas State

Sheridan Webb, Carroll, Arkansas State

Cameryn Zahradnik, Keller, UTA

Thursday

Boys Basketball

CJ Roberts, Richland, Missouri

Softball

Calie Burris, Birdville, ACU

Jamie Franks, Kennedale, Northeast Texas Community College

Brittany Munoz, Legacy, Ottawa University

Lexi Neifert, Kennedale, Texas Women’s

Friday

Softball

Christina Blevins, Brewer, Hardin-Simmons

Meagan Dake, Legacy, East Central

Lauren Garza, Timberview, Texas Wesleyan

Chelsea Luddeke, Timberview, NCTC

Next week

Boys Basketball

Brandon Reeves, Legacy, 11/15, Harding

Girls Basketball

Chennedy Carter, Timberview, 11/14

Softball

Autumn Graham, Lake Dallas, 11/15, Hill College

Tarah Hilton, Northwest, 11/16, East Central

Shelby Hodo, Northwest, 11/16, Southern Illinois

Kelsey Rhine, Northwest, 11/16, Henderson State

Volleyball

Jodi Dixon, Kennedale, 11/14, Southeastern Oklahoma State

Jaycie Fuller, Keller Central, 11/14 Arkansas Fort Smith

Bailey Cagle, Northwest, 11/16, Southern Arkansas

  Comments