Politics & Government

Clock ticking for Texas’ 2016 candidate filings

Filing for slots on the March 1 primary ballot in Texas began Nov. 14 and wraps up Monday.
Filing for slots on the March 1 primary ballot in Texas began Nov. 14 and wraps up Monday. The Marietta Daily Journal

Local politicians are running out of time to claim a spot on the 2016 ballot.

Anyone planning to run for a post in the March 1 primary must turn in paperwork by the end of business Monday. Dozens of local candidates have already filed, setting up contested races up and down the Tarrant County ballot.

And there may be a big rush of filings Monday.

“There’s a lot of gamesmanship in this, obviously,” said Jim Riddlesperger, a political science professor at TCU. “If you are considering running for [a position], and you don’t know who else is going to run, you might wait until the last minute to see.

“A lot of these folks have been communicating with donors and parties and political donors, and they want to line up the money before they file.”

Here’s a look at the candidates who have filed to be on the Tarrant County ballot, according to officials with the local and state Republican and Democratic parties.

U.S. House

District 6: Republican — incumbent Joe Barton of Ennis, Steven Fowler of Arlington; Democrat — Don Jacquess

District 12: Republican — incumbent Kay Granger of Fort Worth

District 24: Republican — incumbent Kenny E. Marchant of Coppell; Democrat — Jan McDowell of Carrollton

District 25: Republican — incumbent Roger Williams of Austin

District 26: Republican — incumbent Michael C. Burgess of Lewisville; Democrat — Eric Mauck of Fort Worth

District 33: Democrat — incumbent Marc Veasey of Fort Worth; Republican — Bruce Chadwick of Fort Worth, M. Mark Mitchell of Fort Worth

Texas Legislature

Senate District 12: Republican — incumbent Jane Nelson of Flower Mound

Senate District 22: Republican — incumbent Brian Birdwell of Granbury; Democrat — Michael Collins of Granbury

House District 90: Democrat — incumbent Ramon Romero Jr. of Fort Worth

House District 91: Republican — incumbent Stephanie Klick of Fort Worth

House District 92: Republican — incumbent Jonathan Stickland of Bedford, Scott Fisher of Bedford; Democrat — Kim Leach of Hurst

House District 93: Republican — incumbent Matt Krause; Democrat — Nancy Bean of Arlington

House District 94: Republican — incumbent Tony Tinderholt of Arlington; Andrew Piel of Arlington

House District 95: Democrat — incumbent Nicole Collier of Fort Worth

House District 96: Republican — incumbent Bill Zedler of Arlington, Wesley Nelson; Democrat — Sandra Lee of Kennedale

House District 97: Republican — incumbent Craig Goldman of Fort Worth; Democrat — Elizabeth Tarrant of Fort Worth

House District 98: Republican — incumbent Giovanni Capriglione of Southlake

House District 99: Republican — incumbent Charlie Geren of Fort Worth; Bo French of Fort Worth

House District 101: Democrat — incumbent Chris Turner of Grand Prairie; Republican Carlos “Charlie” Garza of Grand Prairie

Statewide and judicial

Texas railroad commissioner: Republican — Gary Gates of Rosenberg, John Greytok of Austin, Ron Hale of Cypress; Democrat — Grady Yarbrough of Flint

Supreme Court Place 3: Republican — incumbent Debra Lehrmann of Fort Worth, Michael Massengale of Houston, Mike Westergren of Corpus Christi

Supreme Court Place 5: Republican — incumbent Paul Green of Austin; Democrat — Dori Contreras Garza of Edinburg

Supreme Court Place 9: Republican — incumbent Eva Guzman of Austin; Democrat — Savannah Robinson of Danbury

Court of Criminal Appeals Place 2: Republican — Mary Lou Keel of Houston, Ray Wheless of McKinney

Court of Criminal Appeals Place 5: Republican — Sid Harle of San Antonio, Brent Webster of Austin

Court of Criminal Appeals Place 6: Republican — incumbent Michael E. Keasler of Austin, Richard Davis of Burnet; Democrat — Robert Burns of Dallas

Second Court of Appeals, Place 3: Republican — Dabney Bassel of Fort Worth, Elizabeth Kerr of Fort Worth, Bill Ray of Fort Worth

Second Court of Appeals, Place 4: Republican — incumbent Bonnie Sudderth of Fort Worth

17th District Court: Republican — incumbent Melody Wilkinson of Fort Worth

48th District Court: Republican — incumbent David Evans of Fort Worth

67th District Court: Republican — incumbent Don Cosby of Fort Worth

96th District Court: Republican — incumbent R.H. Wallace Jr. of North Richland Hills

153rd District Court: Republican — incumbent Susan McCoy of Colleyville

213th District Court: Republican — incumbent Louis E. Sturns of Fort Worth

342nd District Court: Republican — incumbent Wade Birdwell of Mansfield

348th District Court: Republican — Lisa Lumley of Fort Worth, Mike Wallach of Colleyville

352nd District Court: Republican — incumbent Mark Pittman of Fort Worth

396th District Court: Republican — incumbent George Gallagher of Arlington

Criminal District Judge Court No. 2: Republican — incumbent Wayne Salvant of Arlington

360th Family District Court: Republican — incumbent Mike Sinha of Hurst, Patricia Baca Bennett of Mansfield

Tarrant County

Tax assessor-collector: Republican — incumbent Ron Wright of Arlington

Sheriff: Republican — incumbent Dee Anderson of Fort Worth, John M. Garris of Fort Worth, Bill Waybourn of Arlington

Commissioner Precinct 1: Democrat — incumbent Roy Charles Brooks of Fort Worth; Republican — Roy Lozano of Euless

Commissioner Precinct 3: Republican — Gary Fickes of Southlake

Constable: Democrat — Precinct 5, Richard Alfaro of Fort Worth, Michael “Mikey” Valdez of Fort Worth; Precinct 8, incumbent Michael R. Campbell of Fort Worth, Raymond E. Williby of Fort Worth; Republican — Precinct 1, incumbent Dale Clark of Haltom City, Tommie Hathorn of Watauga; Precinct 2, incumbent David Woodruff of Arlington; Precinct 3, incumbent Darrell Huffman of Colleyville; Precinct 4, Michael Hardy of Fort Worth, Joe D. “Jody” Johnson of Lake Worth, Johnnie Duane Sparks of Fort Worth; Precinct 6, incumbent Jon Siegel of Fort Worth; Precinct 7, incumbent Clint Burgess of Mansfield

Party chairman: Republican — Tim O’Hare of Southlake, David Wylie of Arlington; Democrat — incumbent Deborah Peoples of Fort Worth, Gary Livingston of Fort Worth

Anna Tinsley: 817-390-7610, @annatinsley

  Comments