The Keller Magazine

Best of the Best Keller2016 Winners & Runners-Up

Best Tex Mex Restaurant

Winner: El Paseo

Runner Up: Maria Cuca's Mexican Kitchen 

Best Deli / Sandwich Shop

Winner: Jersey Mike's Subs

Runner Up: Subway 

Best Restaurant When Craving Steak

Winner: Texas Bleu Steakhouse

Runner Up: FnG Eats 

Best Restaurant for a Burger

Winner: Bottlecap Alley Icehouse Grill

Runner Up: Bronson Rock Burgers and Beer 

Best Asian Restaurant

Winner: Sea Siam Thai Restaurant

Runner Up: Hong Kong Express 

Best Place for Dessert

Winner: DeVivo Bros. Eatery

Runner Up: Dairy Queen 

Best Italian Restaurant (excluding Pizza Places)

Winner: DeVivo Bros. Eatery

Runner Up: Niki's Italian Bistro 

Best Local Shop for Cakes / Cookies / Cupcakes

Winner: Cupcake Loco

Runner Up: DeVivo Bros. Eatery 

Best Place for Happy Hour

Winner: Bronson Rock Burgers and Beer

Runner Up: Keller Tavern 

Best Liquor Store or Favorite Wine/Spirits Shop

Winner: El Wine Chateau

Runner Up: Tom Thumb 

Best Cocktails

Winner: FnG Eats

Runner Up: Bronson Rock Burgers and Beer 

Best Patio

Winner: Bronson Rock Burgers and Beer

Runner Up: Keller Tavern 

Best Customer Service

Winner: Smiley Transportation, Corp.

Runner Up: The Cleaners of Keller 

Best Place to Work

Winner: Parkside Animal Hospital

Runner Up: Smiley Transportation, Corp. 

Best Clothing Boutique

Winner: Kid to Kid

Runner Up: Christy's Corner Boutique 

Best Shop for Bling (Jewelry)

Winner: Duff's Fine Jewelry

Runner Up: Hoola Hoops 

Best Gift Shop / Specialty Store

Winner: Hoola Hoops

Runner Up: Jabo's Ace Hardware 

Best Local Florist Shop

Winner: Keller Florist & Gift Shoppe

Runner Up: My Bloomin Flower Shop 

Best Flooring Store

Winner: Masters Flooring

Runner Up: The Floor Store of Keller 

Best Window Company

Winner: Keller Glass & Mirror

Runner Up: The Glass Guru of Keller 

Best Hardware Store

Winner: Jabo's Ace Hardware

Runner Up: McDonnell Building Materials Co., Inc. 

Best Local Photographer

Winner: Studio 3 Photography

Runner Up: Fiona Green Photography 

Best Dance Studio

Winner: King & Roberts Studio of Dance

Runner Up: Keller's Grace of Dance 

Best Martial Arts Business

Winner: Keller ATA Martial Arts Academy

Runner Up: American Defensive Arts Academy 

Best Veterinarian Clinic / Hospital

Winner: Creekside Pet Care Center

Runner Up: Parkside Animal Hospital 

Best Pet Sitter / Boarding Facility

Winner: Creekside Pet Care Center

Runner Up: Bark N Lounge Pet Resort 

Best Pet Grooming

Winner: Anne's Pretty Pups

Runner Up: Creekside Pet Care Center 

Best Place to Have Your Duds Cleaned (Local Dry Cleaners)

Winner: The Cleaners of Keller

Runner Up: Cinch Cleaners 

Best Place to Pamper Your Vehicle

Winner: Kwik Karwash of Keller

Runner Up: Jerry's Express Car Wash 

Best Local Food Shopping

Winner: Kroger

Runner Up: Tom Thumb 

Best Health Food Store

Winner: Sprouts Farmers Market

Runner Up: Tom Thumb 

Best Local Bank / Financial Institution / Credit Union

Winner: First Financial Bank

Runner Up: Wells Fargo Bank 

Best CPA

Winner: Ed Allen, CPA - Allen Consulting

Runner Up: G. Keith Lewis, CPA 

Best Insurance Agency

Winner: Kirkwood Agency - Farmers Insurance

Runner Up: C. Keith Bland - Farmers Insurance

Best Financial Planner

Winner: Matthew A. Hayes, CFP - Retirement Plan Management

Runner Up: Brenda K. DeVore - Edward Jones

Best Mortgage Company

Winner: Supreme Lending

Runner Up: First Financial Bank 

Best Local Real Estate Company

Winner: Coldwell Banker Residential Brokerage

Runner Up: Keller Willams Realty 

Best Local Real Estate Agent

Winner: Jackie Black - Texas Best Properties

Runner Up: Sarah Boggus - Coldwell Banker Residential

Best Local Home Builder

Winner: Providential Custom Homes

Runner Up: Drees Custom Homes 

Favorite Local Day Spa

Winner: Oasis Nails & Spa

Runner Up: Advanced Therapeutic Massage 

Best Local Nail Salon

Winner: Oasis Nails & Spa

Runner Up: Lux Nail Spa 

Best Local Hair Salon

Winner: The Niche Salon & Spa

Runner Up: The Knot Hair & Nail Studio 

Best Local Orthodontist

Winner: David C. McReynolds, DDS - McReynolds Orthodontics

Runner Up: Tamara Miller, DDS - Orthodontics by Tamara Miller

Best Local Chiropractor

Winner: Jarrett H. Armstrong, DC - Armstrong Chiropractic Center

Runner Up: Max Waddell, DC - Waddell Chiropractic

Best Family Physician

Winner: Roger Tolar, MD - Cornerstone Family & Sports Medicine

Runner Up: Kevin J. Kallal, MD - Kallal Medical Group

Best OB/GYN

Winner: Jonathan C. Snead, MD - Alliance Women's Healthcare

Runner Up: Michael A. White, MD - North Texas Women's Healthcare

Best Dentist

Winner: Brent Cornelius, DDS 

Runner Up: Jonathan & Kristen Angwin, DDS - Just for Grins Family Dentistry

Best Dermatologist

Winner: R. Todd Plott, MD

Runner Up: Jack B. Cohen, DO - Keller Dermatology

Best Optometrist

Winner: Pamela S. Thomas, OD - Keller Eye Care

Runner Up: Eric K. Fleming, OD - Fleming Vision Care

Best Place / Doctor for Cosmetic Procedures (Plastic Surgery, Vein Centers, Weight Loss, etc.)

Winner: Kevin J. Kallal, MD - Kallal Medical Group

Runner Up: Philip A. Moore, MD - Advanced Vein Care

Best Local Hospital / Emergency Room

Winner: Baylor Emergency Medical Center at Keller

Runner Up: Texas Health Harris Methodist Hospital 

Best Preschool

Winner: My Lil Wranglers Academy

Runner Up: Primrose School of Keller 

Best Day Care

Winner: My Lil Wranglers Academy

Runner Up: Children's Learning Adventure 

Best Place to Worship

Winner: Milestone Church

Runner Up: Keystone Church 

Best Senior Living Residence

Winner: The Conservatory at Keller Town Center

Runner Up: Evergreen at Keller 

Best Gym / Fitness Center

Winner: The Keller Pointe

Runner Up: Camp Gladiator 

Best Family Entertainment

Winner: Keller Moviehouse & Eatery

Runner Up: The Keller Pointe 

Best Heating / Air Conditioning Company

Winner: Air Squad Heating & Air Conditioning 

Best Plumbing / Electrical Company

Winner: Leak Geeks

Runner Up: Platinum Plumbing 

Best Pool Company

Winner: Klapprodt Pools

Runner Up: Paul Miller Custom Pools 

Best Home Renovations

Winner: The Home Depot

Runner Up: Lowe's Home Improvement 

Best Interior Designer

Winner: The Design Studio

Runner Up: Jennifer Manley - Decorating Den

Best Outdoor Living

Winner: The Redwood Patio

Runner Up: The Home Depot 

Best Local Government Official

Winner: Mark Mathews

Runner Up: Armin Mizani - Keller City Council, Place 2

Best Teacher

Winner: Hillary White - Fossil Ridge High School

Runner Up: Paige Roy - Shady Grove Elementary

Best High School Coach

Winner: Byron Bundy - Keller High School

Runner Up: Carl Stralow - Keller High School

Best Local Outdoor Festival

Winner: KellerFest - Keller Chamber of Commerce

Runner Up: Taste of Keller - City of Keller

Best Place to Volunteer

Winner: Christ's Haven for Children

Runner Up: Community Storehouse 

Best Local Place to Spend Money if you Just Won the Lottery

Winner: Duff's Fine Jewelry

Runner Up: Texas Bleu Steakhouse 

Favorite Local Place for People Watching

Winner: Bear Creek Park

Runner Up: Bronson Rock Burgers and Beer

  Comments