Parker County Livestock Show results

Posted Tuesday, Jun. 17, 2014  comments  Print Reprints
A

For complete results

For complete Parker County Livestock Show results, visit us online at www.weatherfordtelegram.net.

Have more to add? News tip? Tell us

Broiler Results

• Martinez, Hope - Weatherford FFA 1 - Reserve Champion

Gallaher, Mykah - Weatherford FFA - 2; Smith, Kleg - Azle FFA - 3; Littlefield, Raelyn - Millsap FFA - 4; Kieffer, Morgan - Weatherford FFA - 5; Martinez, Chris - Weatherford FFA - 6; Herbin, Hunter - Weatherford FFA - 7; Hicks, Emily - Springcreek 4-H - 8; Williams, Ben - Springcreek 4-H - 9; Redder, Katy - Brock FFA -10.

Class 06/10 records

•  Smith, Kleg - Azle FFA - 1 - Grand Champion

Martinez, Hope - We atherford FFA - 2; Littlefield, Raelyn - Millsap FFA - 3; Martinez, Chris - Weatherford FFA - 4; Kieffer, Morgan - Weatherford FFA - 5; Gallaher, Mykah - Weatherford FFA - 6; Hicks, Emily - Springcreek 4-H - 7; Williams, Ben - Springcreek 4-H - 8; Paschal, Will - Brock FFA - 9; Pepper, Ashten - Millsap FFA- 10.

Egg Production Results

Class 10

• Layton, Andrea - Azle FFA - 1 - Egg Production - Reserve Champion

Class 12

• Meadows-Davis, Rhia - Springtown 4-H - 1 - Egg Production - Grand Champion

Poultry Showmanship Results

Bouchard, Gracie - Azle FFA - 1st Junior; Kieffer, Morgan - Weatherford FFA - 1st Senior; Hicks, Emily - Springcreek 4-H - 2nd Junior; Herrera, Rebecca - Azle FFA - 2nd Senior; Story, Shyanne - Springcreek 4-H - 3rd Junior; Finn, Cody - Azle FFA - 3rd Senior; Gallaher, Mykah - Weatherford FFA - 4th Junior; Yentes, Garrett -Peaster FFA - 4th Senior;Story, Houston - Springcreek 4-H - 5th Junior; Layton, Andrea - Azle FFA - 5th Senior.

Show Bird Results

Class 15

Scott, Michaela - Aledo 4-H - 1; Smith, Kleg - Azle FFA - 2

Class 17

• Scott, Michaela - Aledo 4-H - 1 - Grand Champion Bantum Show Bird Champion

• Paris, Emily - Azle FFA - 2 - Reserve Champion Bantum Show Bird Reserve

Herrera, Rebecca - Azle FFA - 3; Scott, Michaela - Aledo 4-H - 4; Scott, Michaela - Aledo 4-H - 5;

Class 18

• Kegley, Cooper - Peaster FFA - 1 - Standard Show Champion

• Kegley, Cooper - Peaster FFA - 2 - Standard Show Bird Reserve Champion

Kegley, Cooper - Peaster FFA - 3; Story, Shyanne - Springcreek 4-H - 4; Story, Houston - Springcreek 4-H - 5.

Turkey Results

Class 01/10 records

• Bobbitt, Dakota - Poolville FFA - 1 - Reserve Champion

• Shutz, Erica - Weatherford FFA - 2; Nye, Noah - Brock FFA - 3; Chadwell, Alex - Poolville FFA - 4; Golden, Jack - Brock FFA - 5; Cox, Dillion - Brock FFA - 6; Lane, Sydney - Brock FFA - 7; Gough, Slaten - Brock FFA - 8; Hawkins, Hope - Poolville FFA - 9; Massie, Cory - Brock FFA - 10.

Class 02/10 records

•  Hardin, Lane- Peaster FFA- 1- Grand Champion

Decker, Rowdy - Brock FFA - 2; Nye, Noah - Brock FFA - 3; Lane, Cameron - Brock FFA - 4; Nye, Bryce - Brock FFA - 5; Edwards, Alex - Azle FFA - 6; Cox, Dustin -Brock FFA - 7; Massie, Nate - Brock FFA - 8; Hawkins, Hope - Poolville FFA - 9; Hawkins, Parker - Poolville FFA - 10.

Breeding Dairy Goats

26 records

Class 02/1 record

Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 1

Class 04/3 records

Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 1; Stock, Chandler - Aledo FFA - 2; Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 3;

Class 05/4 records

• Daniels, Mackenzie Aledo 4-H - 1 - Champion Jr. Doe

Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 2; Ellis, Claire - Poolville FFA - 3; Skowronski, Taylor - Brock FFA - 4;

Class 06/2 records

Hardin, Lane - Peaster FFA - 1; Hardin, Lane - Peaster FFA - 2

Class 07/ 4 records

Hardin, Lane - Peaster FFA - 1 - Reserve Champion Jr. Doe

Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 2

Breeding Dairy Goats

26 records

Class 07/4 records

Haentsch, Bonnie - Aledo 4-H - 3; Haentsch, Hank - Aledo 4-H - 4.

Class 10/3 records

• Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 1 - Champion Sr. Doe

Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 2; Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 3;

Class 11/1 record

Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 1

Class 12/ 3 records

• Hardin, Lane - Peaster FFA - 1 - Reserve Champion Sr. Doe

Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 2; Haentsch, Ruth - Aledo 4-H - 3.

Class 13/3 records

Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 1; Haentsch, Ruth - Aledo 4-H - 2; Hardin, Lane - Peaster FFA - 3.

Class 14/ 2 records

Hardin, Lane - Peaster FFA - 1; Hardin, Lane - Peaster FFA - 2

Breeding Lamb Results

Breeding Sheep/16 records

Class 06/2 records

• Lain, Landrie - Azle FFA - 1 - Reserve Champion Southdown Champion

Gee, Jimmie - Springtown FFA - 2

Class 07/1 record

• Duggin, Kenzie - Brock FFA - 1 - Southdown Reserve Champion

Class 09/4 records

• Leath, Shelby - Poolville FFA - 1 - Medium Wool Reserve Champion

Chilcutt, Brooke - Weatherford FFA - 2; Chilcutt, Brooke - Weatherford FFA - 3; Young, Wyatt - Aledo FFA - 4

Class 10/4 records

•  Chilcutt, Brooke - Weatherford FFA - 1 - Grand Champion Medium Wool Champion

Box, Kennedy - Weatherford FFA - 2; Williams, Braden - Weatherford FFA - 3; Chilcutt, Brooke - Weatherford FFA - 4

Class 11/3 records

Young, Wyatt - Aledo FFA - 1; Chilcutt, Dylan - Weatherford FFA - 2; Duggin, Ty - Brock FFA - 3

Class 25/2 records

• Cowdrey, Conner - Springcreek 4-H - 1 - Hair Sheep Champion

•  Cowdrey, Conner - Springcreek 4-H - 2 - Reserve Hair Sheep Champion

Breeding Goat Results

Breeding Meat Goats

14 records

Class 05/5 records

Bell, Seth - Azle FFA - 1; Bell, John - Azle FFA - 2; Mustian, Myla - Peaster FFA - 3; Bell, John - Azle FFA - 4; Mills, Mia - Poolville FFA - 5.

Class 07/5 records

Ellestad, Sariah - Brock FFA - 1; Bell, John - Azle FFA - 2; Ellestad, Sariah - Brock FFA - 3; Bell, Seth - Azle FFA - 4; Bell, Seth - Azle FFA - 5.

Class 13/4 records

Bell, John - Azle FFA - 1;

•  Ellestad, Sariah - Brock FFA - 2 - Reserve Champion

• Bell, John - Azle FFA - 3 - Grand Champion

Bell, Seth - Azle FFA - 4.

Breeding Dairy Goat Showmanship Results

Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 1st Junior; Hardin, Lane - Peaster FFA - 1st Senior; Haentsch, Ruth - Aledo 4-H - 2nd Junior; Stock, Chandler - Aledo FFA - 2nd Senior; Haentsch, Bonnie - Aledo 4-H - 3rd Junior; Haentsch, Hank - Aledo 4-H - 4th Junior; Skowronski, Taylor - Brock FFA - 5th Junior;

7 Records

Breeding Lamb Showmanship Results

Box, Kennedy - Weatherford FFA - 1st Junior; Chilcutt, Brooke - Weatherford FFA - 1st Senior; Chilcutt, Dylan - Weatherford FFA - 2nd Junior; Young, Wyatt -Aledo FFA - 2nd Senior; Lain, Landrie - Azle FFA - 3rd Junior; Gee, Jimmie - Springtown FFA - 3rd Senior; Duggin, Kenzie - Brock FFA - 4th Junior; Duggin, Ty Brock FFA - 5th Junior.

8 Records

Breeding Meat Goat Showmanship Results

Johnson, Lillie - Peaster FFA - 1st Junior; Bell, John - Azle FFA - 1st Senior; Ellestad, Sariah - Brock FFA - 2nd Junior; Sadler, Bryan - Aledo FFA - 2nd Senior; Carpenter, Kain - Brock FFA - 3rd Junior; Bell, Seth - Azle FFA - 3rd Senior; Mills, Mia - Poolville FFA - 4th Senior; Johnson, Carley - Peaster FFA - 5th Senior.

8 Records

Breeding Heifer Results

39 records

Class 01/5 records

Bouchard, Gracie - Azle FFA - 1; Herrera, Rebecca - Azle FFA - 2; Burrough, Hannah - Springcreek 4-H - 3; Paris, Emily - Azle FFA - 4; Paris, Emily - Azle FFA - 5.

Class 02/5 records

• Bouchard, Jolene - Azle FFA - 1 - American Reserve

Herrera, Rebecca - Azle FFA - 2; Herrera, Rebecca - Azle FFA - 3; Paris, Emily - Azle FFA - 4; Bouchard, Jolene - Azle FFA - 5.

Class 03/1 record

Burrough, Hannah - Springcreek 4-H - 1

Class 04/ 2 records

Burrough, Hannah - Springcreek 4-H - 1; Haber, Carter - Aledo FFA - 2

Class 06/ 4 records

• Cody, Caeley - Springcreek 4-H - 1 - Grand Champion British Champion

Spooner, Kade - Weatherford FFA - 2; Clapp, Morgan - Springcreek 4-H - 3;

• Soules, TJ - Aledo FFA - 4 - British Reserve Champion

Class 07/5 records

• Kirk, Kannon - Aledo FFA - 1 - British Reserve Champion

Kirk, Kannon - Aledo FFA - 2; Moomaw, Kayden - Springcreek 4-H - 3; Jones, Mckenzie - Peaster 4-H - 4; Kemp, Ashley - Weatherford FFA - 5.

Class 08/3 records

Webster, Coit - Aledo FFA - 1; Thompson, Megan - Aledo FFA - 2; Spooner, Kade - Weatherford FFA - 3

Class 11/ 5 records

• Sadler, Bryan - Aledo FFA - 1 - Reserve Champion European Champion

Munchrath, Emilee - Weatherford FFA - 2; Jones, Mckenzie - Peaster 4-H - 3; McConathy, Addison - Peaster FFA - 4; Sadler, Bryan - Aledo FFA - 5

Class 12/4 records

• Munchrath, Emilee - Weatherford FFA - 1 - European Reserve Champion

Cooper, Gracie - Brock FFA - 2; Atkinson, Jayme - Aledo FFA - 3; Chilcutt, Dylan - Weatherford FFA - 4

Class 13/1 record

Lewis, Makayla - Peaster FFA - 1

Class 14/ 1 record

McDaniel, Josh - Weatherford FFA - 1

Class 15/ 3 records

• Munchrath, Emilee - Weatherford FFA - 1- American Reserve Champion

Branch, Stormi - Springcreek 4-H - 3; Abigail, Kortokrax - Azle FFA - 4

Breeding Heifer Showmanship Results

Jones, Mckenzie - Peaster 4-H - 1st Junior; Paris, Emily - Azle FFA - 1st Senior; Clapp, Morgan - Springcreek 4-H - 2nd Junior; Bouchard, Jolene - Azle FFA - 2nd Senior; Herrera, Rebecca - Azle FFA - 3rd Senior; Bouchard, Gracie - Azle FFA - 4th Junior; Lewis, Makayla - Peaster FFA - 4th Senior.

7 Records

Parker County Bred Heifer

1. Hannah Burrough - Springcreek 4-H

2. Jolene Bouchard - Azle FFA

3. Gracie Bouchard - Azle FFA

4. Kannon Kirk - Aledo FFA

5. Mckenzie Jones - Peaster 4-H

Champion Breeder: Hurricane Cattle Co.

2014 Crop Division Results

Class 1 Squash Green FFA/4-H Chapter Placing

•  Shelby Wulfjen - Weatherford FFA - Grand Champion

2nd - Evan Lang - Poolville FFA; 3rd - Blake Berry - Peaster FFA; 4th - Kiernan Smith - Weatherford FFA; 5th - Cameron Lane - Brock FFA.

Class 2 Squash Yellow

1st - Nate Massie - Brock FFA; 2nd - Cade Hines - Poolville FFA; 3rd - Colt Wisdom - Peaster FFA; 4th - Eli Lang - Poolville FFA; 5th - Kyleigh Mc Bride - Garner 4-H.

Class 3 Small Peppers

1st. - Cameron Lane - Brock FFA;; 2nd - Kiernan Smith - Weatherford FFA; 3rd - Eli Lang - Poolville FFA; 4th - Colby Bobbit - Poolville FFA; 5th - Max Adair Weatherford FFA.

Class 4 Large Peppers

1st. - Austin Cole - Brock FFA; 2nd - Jacalynn Aldridge - Springcreek 4-H; 3rd - Sydney Lane - Brock FFA; 4th - Hunter Smith - Weatherford FFA; 5th - Skylar Smith Brock FFA.

Class 5 Tomato

•  Nathanial Massie - Brock FFA - Reserve Champion

2nd - Sydney Lane - Brock FFA; 3rd - Clayton Adair - Weatherford FFA; 4th - Mackynlee McBride - Garner 4-H; 5th - Cash Sledge - Peaster FFA

Class 6 Onion

1st - Albaro Gallardo - Poolville FFA; 2nd - Colby Bobbit - Poolville FFA; 3rd Emery Lang - Poolville FFA; 4th - Shyanne Story - Springcreek 4-H; 5th - Payton McBride - Springcreek 4-H

Class 7 Potato

1st - Albaro Gallardo - Poolville FFA; 2nd Hallie Thomas - Weatherford FFA; 3rd - Houston Story - Springcreek 4-H; 4th - Kyleigh McBride - Garner 4-H; 5th Jacks Mott - Poolville FFA

Class 8 Miscellaneous

1st - Shelby Wulfjen - Weatherford FFA - Cabbage; 2nd - Sam Beaty - Brock FFA - Carrots; 3rd - Evan Lang - Poolville FFA - Lettuce; 4th - Emery Lang - Poolville FFA - Lettuce; 5th - Hunter Smith - Weatherford FFA - Plums

Crop Showmanship Results

Mustian, Myla - Peaster FFA - 1st Junior; Lang, Emery - Poolville FFA - 1st Senior; Lane, Cameron - Brock FFA - 2nd Junior; Berry, Blake - Peaster FFA - 2nd Senior; Lane, Sydney - Brock FFA - 3rd Junior; Byers, Anarenee - Brock FFA - 3rd Senior; Lang, Eli - Poolville FFA - 4th Junior; Ranspot, Dylan - Poolville FFA - 4th Senior; Story, Shyanne - Springcreek 4-H - 5th Junior

9 Records

Market Goat Results

Class 01/8 records

Hasty, Markelle - Peaster FFA - 1; Robertson, Landry - Peaster FFA - 2; Wells, Lucy - Weatherford - 3; Low, Wyatt - Peaster FFA - 4; Smeal, Ty - Poolville FFA - 5; Haydon, Caroline - Brock FFA - 6; Lewis, Heith - Peaster FFA - 7; Hardey, Grace - Weatherford - 8.

Class 02/8 records

• Toles, Payton - Brock FFA - 1- Grand Champion

Hasty, Markelle - Peaster FFA - 2; Winstead, Haylee - Springtown FFA - 3; Medlin, Sawyer - Weatherford - 4; Cox, Abbie - Peaster 4-H - 5; Haydon, Caroline - Brock FFA - 6; Jones, Cash - Brock FFA - 7; McConathy, Addison - Peaster FFA - 8.

Class 03/8 records

Lewis, Makayla - Peaster FFA - 1; Butler, Sadie - Peaster 4-H - 2; Jennings, Casey - Poolville FFA - 3; Lain, Landrie - Azle FFA - 4; Martinez, Paige - Brock FFA - 5; Jones, Trip - Brock FFA - 6; Schwarz, Kassidy - Weatherford - 7; Prellwitz, Gavin - Peaster FFA - 8;

Class 04/ 8 records

Cowdrey, Conner - Springcreek - 1; Butler, Lily Grace - Peaster 4-H - 2; Scheller, Kade - Azle FFA - 3; Medlin, Emma - Peaster FFA - 4; Mayes, Stran - Aledo 4-H - 5; Medlin, Emma - Peaster FFA - 6; White, Reanna - Weatherford - 7; Martinez, Jayde - Brock FFA - 8

Class 05/ 8 records

Haydon, Mamie-Cate - Brock FFA - 1; White, Taylar - Weatherford - 2; Lewis, Heith - Peaster FFA - 3; Smith, Mary - Weatherford - 4; Hebbert, Jace - Springcreek 4-H - 5; Cox, Abbie - Peaster 4-H - 6; Robertson, Landry - Peaster FFA - 7; Mayes, Blaze - Aledo 4-H - 8

Class 06/ 8 records

Robinson, Ricki - Peaster 4-H - 1; Wisdom, Maci - Peaster 4-H - 2; Lewis, Makenzie - Peaster FFA - 3; Jennings, Payton - Poolville FFA - 4; Berube, Bridgitte - Azle FFA - 5; McConathy, Addison - Peaster FFA - 6; Mayes, Blaze - Aledo 4-H - 7; Winstead, Haylee - Springtown FFA - 8.

Class 07/8 records

Toles, Kylor - Brock FFA - 1; Sears, Keeley - Peaster 4-H - 2; Simmons, Haley - Poolville FFA - 3; Sears, Kodie - Peaster 4-H - 4; Cooper, Hope - Aledo FFA - 5; Quinn, Hadyen - Springtown FFA - 6; McCleery, Casey - Poolville FFA - 7; Bell, Seth - Azle FFA - 8

Class 08/ 8 records

Lewis, Makayla - Peaster FFA - 1; Smith, Rachel Peaster 4-H - 2; Wisdom, Maci Peaster 4-H - 3; Jennings, Ryan Poolville FFA - 4; Ballard, Ty Peaster FFA - 5; Lewis, Makenzie Peaster FFA - 6; Keeth, Mady Springtown FFA - 7; Dobbs, Kallie Poolville FFA - 8

Class 09/ 8 records

•  Jennings, Casey - Poolville FFA - Reserve Champion

Sears, Keeley - Peaster 4-H - 2; Hebbert, Jade - Springcreek - 3; Sears, Kodie - Peaster 4-H - 4; Keeth, Rance - Springtown FFA - 5; Johnson, Carley - Peaster FFA -6; Hickmon, Madison - Peaster 4-H - 7; Anderson, Bailey - Springcreek 4H - 8

Class 10/8 records

Cowdrey, Conner - Springcreek 4H - 1; Smith, Natalie - Peaster 4-H - 2; Cook, Zane - Brock FFA - 3; Cook, Reese - Brock FFA - 4; Thomas, Peyton - Weatherford - 5; Simmons, Haley - Poolville FFA - 6;Toles, Payton - Brock FFA - 7; Robinson, Morgan - Peaster 4-H - 8

Market Goat Showmanship Results

Haydon, Caroline - Brock FFA - 1st Junior; Lewis, Makayla - Peaster FFA - 1st Senior; Haydon, Mamie-Cate - Brock FFA - 2nd Junior; Sears, Keeley - Peaster 4-H - 2nd Senior; Wisdom, Maci - Peaster 4-H - 3rd Junior; Sears, Kodie - Peaster 4-H - 3rd Senior; Lewis, Makenzie - Peaster FFA - 4th Junior; Jennings, Casey - Poolville FFA - 4th Senior; Robinson, Ricki - Peaster 4-H - 5th Junior; Johnson, Carley - Peaster FFA - 5th Senior.

10 Records

Ag Mechanic Results

Ag Machinery and Equipment/16 records

A - Ag Machinery and Equipment/1 record

1. Peaster Peaster - FFA 1 - Shop Table

B - BBQ Pits/2 records

•  Brock FFA - 1 - Division Champion Aggie Smoker Trailer

Kemp, Ashley - Weatherford FFA - 2 Grill;

D-J Livestock Equipment/3 records

• Cummins, Justin - Brock FFA - 1 Ag Mechanic - Junior Champion Goat Charriot

Casey, Preston - Peaster FFA - 2 Ag Mechanic Junior Reser Show Box Rack; Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 3 Milk Station

E - Metal Shop Designs/1 record

Watkins, Danielle - Brock FFA - 1 Sign

F - Wood Shop Designs/2 records

• Decker, Rowdy - Brock FFA - 1 - Reserve Champion Head Board

Shifflett, Avery - Weatherford FFA - 2 - Saddle Rack

F-J Wood Shop Designs/3 records

Munchrath, Emilee - Weatherford FFA - 1 - Porch Swing; Decker, Beyla - Brock FFA - 2 - Washer Boards; Kester, Walter - Springtown 4-H - 3 - Cedar Chest

G-J Wildlife/1 record

Daniels, Mackenzie - Aledo 4-H - 1 Bee Hive

H - Trailer/3 records

• FFA 3, Peaster FFA - 1 - Grand Champion 10 ft Trailer

• FFA 2, Peaster FFA - 2 - Reserve Division Trailer

FFA 4, Peaster FFA - 3 - Hay Trailer

Market Steer Results

Market Steers/41 records

1-American/3 records

Herrera, Rebecca - Azle FFA - 1; Stafford, Nicole - Springtown FFA - 2; Bouchard, Jolene - Azle FFA - 3.

2-American/3 records

Haile, Brylee - Springcreek 4-H - 1; Chilcutt, Dylan - Weatherford FFA - 2; Livingson, Veronica - Aledo FFA - 3.

3-American/3 records

• Byers, Anarenee - Brock FFA - 1 - Reserve Champion American Champion

McCleery, Casey - Poolville FFA - 2 American Reserve; Lewis, Makayla - Peaster FFA - 3

4-British/4 records

Hurlbert, Stetson - Springcreek 4-H - 1 - British Reserve; Haile, Bryndon - Springcreek 4-H - 2; Cowdrey, Conner - Springcreek 4-H - 3; Jones, Mckenzie - Peaster 4-H 4.

5-British/3 records

OLeary, Maddie - Springcreek 4-H - 1; Lippard, Jake - Aledo FFA - 2; Sullivan, Madison - Poolville FFA - 3

06-British/3 records

Munchrath, Emilee - Weatherford FFA - 1; Jennings, Casey - Poolville FFA - 2; Speegle, Rache -l Weatherford FFA - 3

07-British/3 records

• Chenault, Hayden - Aledo FFA - 1 British Champion

Schwarz, Kassidy - Weatherford FFA - 2; Spooner, Kade - Weatherford FFA - 3

8-European/4 records

1675 Jennings, Ryan Poolville FFA 1

1678 Burrough, Hannah Springcreek 4-H 2

1668 Chenault, Holt Aledo FFA 3

552 Hughes, Alyssa Springcreek 4-H 4

9-European/4 records

Tavaglione, Sophia - Poolville FFA - 1; McCleery, Casey - Poolville FFA - 2; Kirk, Kannon - Aledo FFA - 3; Schwarz, Brooke - Weatherford FFA - 4.

10-European/5 records

• Hurlbert, Stetson - Springcreek 4-H - 1 - European Reserve

Aldridge, Jacalynn - Springcreek 4-H - 2;Carter, Michael - Springcreek 4-H - 3; Chilcutt, Dylan - Weatherford FFA - 4; Jennings, Casey - Poolville FFA - 5.

11-European/6 records

• Plusnick, Nick - Aledo FFA - 1 - Grand Champion European Champion

Sargent, Tucker - Springcreek 4-H - 2; Carter, Kate - Springcreek 4-H - 3; Sullivan, Madison - Poolville FFA - 4; Hicks, Jeremy - Poolville FFA - 5; Tavaglione, Sophia - Poolville FFA - 6.

Market Steer Showmanship Results

Aldridge, Jacalynn - Springcreek 4-H - 1st Junior; Lewis, Makayla - Peaster FFA - 1st Senior; Hurlbert, Stetson - Springcreek 4-H - 2nd Junior; Bouchard, Jolene -Azle FFA - 2nd Senior; Kirk, Kannon - Aledo FFA - 3rd Junior; Sargent, Tucker - Springcreek 4-H - 3rd Senior; OLeary, Maddie - Springcreek 4-H - 4th Junior; Herrera, Rebecca - Azle FFA - 4th Senior; Jones, Mckenzie - Peaster 4-H - 5th Junior; Byers, Anarenee - Brock FFA - 5th Senior

Breeding Swine Showmanship Results

Leath, Shelby - Poolville FFA - 1st Senior; Hutton, Kamden - Springcreek 4-H - 2nd Senior

2 Records

Market Swine Results

Market Swine/101 records

1- OPBW/ 6 records

Class 1/6 records

• Boleman, Sage - Brock FFA - 1 - White OPB Champion

• Mask, Cade - Millsap FFA - 2 - White OPB Reserve

Duggin, Kenzie - Brock FFA - 3; Thomas, Peyton - Weatherford FFA - 4; Tavaglione, Sophia - Poolville FFA - 5; Jennings, Ryan - Poolville FFA - 6

2 - OPBB/8 records

Class 1/4 records

• Davis, Jax - Brock FFA - 1 - Black OPB Reserve

Kern, Tatyana - Brock FFA - 2; Jones, Jacob - Azle FFA - 3; Benefield, Cole - Millsap FFA - 4

Class 2/4 records

•  Harrell, Sadie - Brock FFA - 1 - Black OPB Champion

Baker, Alyssa - Brock FFA - 2; Green, Konnor - Brock FFA - 3; Hodges, Hunter - Brock FFA - 4.

2 - OPBB/8 records

Class 2/4 records

3- York/8 records

Class 1/ 4 records

Rasco, Lauryn - Azle FFA - 1; Hurlbert, Stetson - Springcreek 4-H - 2; Westbrook., Nancy - Peaster FFA - 3; Bobbitt, Colby - Poolville FFA - 4.

Class 2/4 records

• Sledge, Cashdon - Peaster FFA - 1 - Yorkshire Champion

• Van NewKirk, Jaylee - Springcreek 4-H - 2 - Yorkshire Reserve

Chadwell, Alex - Poolville FFA - 3; Luce, Connor - Brock FFA - 4

4 - Hamp/19 records

Class 1/7 records

Winstead, Paige - Springtown FFA - 1; Howard, Wyatt - Peaster FFA - 2; Westbrook., Hannah - Peaster FFA -3; Chilcutt, Brooke - Weatherford FFA - 4; McCullough, Kennedy - Brock FFA - 5; Smithey, Tanna - Brock FFA - 6; Littlefield, Raelyn - Millsap FFA - 7.

Class 2 ············· 6 records

Jennings, Ryan - Poolville FFA - 1; Yeary, Bryten - Brock FFA - 2; Leath, Shelby - Poolville FFA - 3; Bird, Hannah - Peaster FFA - 4; Smith, Kiernan - Weatherford FFA - 5; Oliver, Carly - Millsap FFA - 6.

Class 3/6 records

• Van NewKirk, Charley - Springcreek 4-H - 1 - Hampshire Champion

• Hutton, Kamden - Springcreek 4-H - 2 - Hampshire Reserve

Riker, Brock - Brock FFA - 3; McGuire, Sloan - Brock FFA - 4; Teskey, Sydney - Brock FFA - 5; Hannah, Lanie - Brock FFA - 6

5- Duroc/18 records

Class 1/6 records

Calzacorta, Corbin - Brock FFA - 1; Ninemire, Madison - Aledo FFA - 2; Harrell, Rachel - Brock FFA - 3; Murphy, Kinley - Poolville FFA - 4;Corcorran, Jaret - Brock FFA - 5; Smith, Kleg - Azle FFA - 6.

Class 2/ 6 records

Gough, Slaten - Brock FFA - 1; Parrish, Trendan - Poolville FFA - 2; Duvall, Claire - Brock FFA - 3; Gonzalez, Hudson - Poolville FFA - 4; Pitchford, Hagen - Millsap FFA - 5; Ranspot, Dylan - Poolville FFA - 6.

Class 3/6 records

• McCleery, Casey - Poolville FFA - 1 - Duroc Champion

• Sledge, Cresten - Peaster FFA - 2 - Duroc Reserve

Sledge, Cashdon - Peaster FFA - 3; Fairman, Abby - Brock FFA - 4; Robertson, Skyler - Peaster FFA - 5; Lane, Cameron - Brock FFA - 6

6 - Cross/42 records

Class 1/8 records

Ivey, Bailey - Brock FFA - 1; Gough, Slaten - Brock FFA - 2; Jennings, Payton - Poolville FFA - 3; Marr, Mckenzie - Brock FFA - 4; Smithey, Rainie - Brock FFA - 5; Albert, Emily - Weatherford FFA - 6; Calzacorta, Carson - Brock FFA - 7; Shifflett, Lacey - Azle FFA - 8.

Class 1/8 records

Class 2/8 records

Hutton, Kamden - Springcreek 4-H - 1; Gee, Jimmie - Springtown FFA - 2; Robertson, Jace - Peaster FFA - 3; Ayala, Jesus - Brock FFA - 4; McDowell, Brody -Springtown FFA - 5; Thomas, Hallie - Weatherford FFA - 6; Scott, Michaela R - Millsap FFA - 7; Hoster, Kylie - Brock FFA - 8

Class 3/ 9 records

Leath, Shelby - Poolville FFA - 1; Van NewKirk, Charley - Springcreek 4-H - 2; Hurlbert, Stetson - Springcreek 4-H - 3; Riker, Brock - Brock FFA - 4; Bradshaw, Sierra -Brock FFA - 5; Chadwell, Alex - Poolville FFA - 6; Chumney, Marie - Poolville FFA - 7; Grudt, Emily - Peaster FFA - 8; Brackney, Breeanna - Brock FFA - 9

Class 4/9 records

• Bradshaw, Sierra - Brock FFA - 1 - Reserve Champion Cross Reserve

Wulfjen, Shelby - Weatherford FFA - 2; Miller, Brady - Poolville FFA - 3; Mauldin, Garrett - Springtown FFA - 4; Schnabel, Brittini - Millsap FFA - 5; Fairman, Morgan - Brock FFA - 6; Brackney, Sawyer - Brock FFA - 6; Teskey, Jake - Brock FFA - 7; Farrell, Caden - Weatherford FFA - 8.

Class 5/8 records

• McCleery, Casey - Poolville FFA - 1 - Grand Champion Cross Champion

Burton, Mallory - Millsap FFA - 2; McCleery, Roy - Poolville FFA - 3; Ivey, Bailey - Brock FFA - 4; Mauldin, Garrett - Springtown FFA - 5; Boleman, Seth - Brock FFA - 6; Hannah, Kyle - Brock FFA - 7; McCleery, Roy - Poolville FFA - 8.

Rabbit Showmanship Results

Sexton, Adalay - Springtown 4-H - 1st Junior; Coomer, Sarah - Aledo 4-H - 1st Senior; Sexton, Caroline - Springtown 4-H - 2nd Junior; Herrera, Rebecca - Azle FFA -2nd Senior; Egbert, Cody - Aledo 4-H - 3rd Junior; Johnston, Colton - Springtown 4-H - 3rd Senior; Lange, Madison - Springcreek 4-H - 4th Junior; Hughes, Faith -Springtown 4-H - 4th Senior; Devalcourt, Rebecca - Springcreek 4-H - 5th Junior; Neely, Emily - Azle FFA - 5th Senior

10 Records

Breeding Rabbit Results

Breeding Rabbits/46 records

Class 04-01/10 records

Buchanan, Ashlee - Springtown 4-H - 1; Baslee, Sierra - Azle FFA - 2; McDaniel, Josh - Weatherford FFA - 3; Buchanan, Kaylee - Springtown 4-H - 4; Johnston, Colton - Springtown 4-H - 5; Hughes, Faith - Springtown 4-H - 6; Phillips, Heidi - Azle FFA - 7; Clapp, Brooklynn - Springcreek 4-H - 8; Beckworth, James -Springtown 4-H - 9; Baslee, Sierra - Azle FFA - 10.

Class 04-02/2 records

McDaniel, Josh - Weatherford FFA - 1; McConathy, Addison - Peaster FFA - 2

Class 04-03/10 records

Johnston, Colton - Springtown 4-H - 1; Johnston, Colton - Springtown 4-H - 2; Johnston, Colton - Springtown 4-H - 3; McDaniel, Josh - Weatherford FFA - 4.

Class 04-03/10 records

Garza, Anthony - Garner 4-H - 5; Paris, Emily - Azle FFA - 6; Johnston, Colton - Springtown 4-H - 7; Hughes, Faith - Springtown 4-H - 8; Burkhalter, Deborah - Azle FFA - 9; Gissiner, Allison - Brock FFA - 10

Class 04-04/5 records

McDaniel, Josh - Weatherford FFA - 1; Hardin, Lane - Peaster FFA - 2; Coomer, Sarah - Aledo 4-H - 3; McConathy, Addison - Peaster FFA - 4; Hardin, Lane -Peaster FFA - 5.

Class 06-06/ 4 records

• Garza, Anthony - Garner 4-H - 1 - Grand Champion

Sexton, Sophie - Springtown 4-H - 2; Sexton, Adalay - Springtown 4-H - 3; Coomer, Sarah - Aledo 4-H - 4.

Class 06-07/2 records

Ellis, Claire - Poolville FFA - 1; Weaver, Aston - Springtown FFA - 2

Class 06-08/3 records

Johnston, Travis - Springtown 4-H - 1; Koonsman, Turner - Aledo FFA - 2; McConathy, Addison - Peaster FFA - 3.

Class 06-09/6 records

Johnston, Travis - Springtown 4-H - 1; Coomer, Sarah - Aledo 4-H - 2; Garza, Gabriela - Garner 4-H - 3; Sexton, Adalay - Springtown 4-H - 4; Beckworth, Mattye -Springtown 4-H - 5; Sexton, Caroline - Springtown 4-H - 6

Class 06-10/2 records

Kester, Walter - Springcreek 4-H - 1; Ellis, Claire - Poolville FFA - 2

Class 06-11/2 records

• Johnston, Travis - Springtown 4-H - 1 - Reserve Champion

Johnston, Travis - Springtown 4-H - 2

Looking for comments?

We welcome your comments on this story, but please be civil. Do not use profanity, hate speech, threats, personal abuse or any device to draw undue attention. Our policy requires those wishing to post here to use their real identity.

Our commenting policy | Facebook commenting FAQ | Why Facebook?