Statewide football playoff scores, next week’s pairings

Posted Saturday, Dec. 07, 2013  comments  Print Reprints
A

Have more to add? News tip? Tell us

FOOTBALL

Saturday’s results

UIL PLAYOFF PAIRINGS

CLASS 5A DIVISION I

State Quarterfinals

DeSoto (13-0) vs. Euless Trinity (11-2), 1 p.m. Monday, Waco ISD Stadium

Allen 48, Spring Westfield 13

Pearland 10, Cypress Fairbanks 3

SA Madison 33, Converse Judson 29

State Semifinals

DeSoto-Euless Trinity winner vs. Allen (14-0), TBD

Pearland (13-1) vs. SA Madison (11-3), 3 p.m. Dec. 14, Waco ISD Stadium

CLASS 5A DIVISION II

State Quarterfinals

Cedar Hill (11-2) vs. Denton Ryan (10-2), 3 p.m. Monday, Denton’s Apogee Stadium

Lake Travis 14, A&M Consolidated 7

Katy 56, Manvel 14

SA Johnson 42, Cibolo Steele 41

State Semifinals

Cedar Hill-Denton Ryan winner vs. Lake Travis (12-1), TBD

Katy (14-0) vs. SA Johnson (12-2), 4 p.m. Dec. 14, Houston’s Reliant Stadium

CLASS 4A DIVISION I

State Quarterfinals

Denton Guyer (11-2) vs. Birdville (11-2), 5 p.m. Monday, Northwest ISD Stadium

Wylie (9-4) vs. Dallas Highland Park (12-1), 7 p.m. Monday, Allen

Houston Stratford 38, Pearland Dawson 7

SA Northside Brennan 30, Leander Rouse 7

State Semifinals

Denton Guyer-Birdville winner vs. Wylie-Highland Park winner, TBD

Houston Stratford (12-2) vs. SA Northside Brennan (14-0), 7:30 p.m. Friday, Houston’s Reliant Stadium

CLASS 4A DIVISION II

State Quarterfinals

Aledo (13-0) vs. Wichita Falls (8-5), 5 p.m. Monday, site TBD

Ennis 43, Mesquite Poteet 21

Brenham 35, Rosenberg George Ranch 6

Port Lavaca Calhoun 46, SA Alamo Heights 22

State Semifinals

Aledo-Wichita Falls winner vs. Ennis (14-0), TBD

Brenham (13-1) vs. Port Lavaca Calhoun (13-1), noon Saturday, Houston’s Reliant Stadium

CLASS 3A DIVISION I

State Quarterfinals

Stephenville (11-1) vs. Lubbock Cooper (11-2), 6:30 p.m. Monday, Abilene’s Shotwell Stadium

Kilgore 59, Tyler Chapel Hill 19

Carthage 28, West Orange-Stark 14

La Grange 21, Gonzales 8

State Semifinals

Stephenville-Lubbock Cooper winner vs. Kilgore (13-0), TBD

Carthage (13-1) vs. La Grange (13-0), 7:30 p.m. Friday, Mansfield’s Newsom Stadium

CLASS 3A DIVISION II

State Quarterfinals

Graham (13-0) vs. Shallowater (13-0), 6 p.m. Monday, Sweetwater

Gladewater (7-6) vs. Argyle (13-0), 6:30 p.m. Monday, Waco Midway

Fairfield 42, Rockdale 7

Sinton 27, La Vernia 14

State Semifinals

Graham-Shallowater winner vs. Gladewater-Argyle winner, TBD

Fairfield (14-0) vs. Sinton (12-2), 7:30 p.m. Friday, Katy’s Rhodes Stadium

CLASS 2A DIVISION I

State Quarterfinals

Wall (13-0) vs. Eastland (13-0), 6 p.m. Monday, Brownwood

New Boston 41, Daingerfield 14

White Oak 31, Franklin 0

Cameron Yoe 28, Hallettsville 26

State Semifinals

Wall-Eastland winner vs. New Boston (13-1), TBD

White Oak (13-1) vs. Cameron Yoe (13-1), 7:30 p.m. Friday, Allen

CLASS 2A DIVISION II

State Quarterfinals

Canadian (12-1) vs. Cisco (13-0), 4 p.m. Monday, Wolfforth

Leonard (10-3) vs. Cooper (13-0), 4:30 p.m. Monday, Royse City

Waskom 24, Corrigan-Camden 22

Refugio 40, East Bernard 34

State Semifinals

Canadian-Cisco winner vs. Leonard-Cooper winner, TBD

Waskom (14-0) vs. Refugio(13-1), TBD

CLASS 1A DIVISION I

State Quarterfinals

New Deal (12-1) vs. Stamford (11-1), 3 p.m. Monday, Snyder

Hico 14, Goldthwaite 7

Mart 58, Bosqueville 26

Shiner 14, Thorndale 10

State Semifinals

New Deal-Stamford winner vs. Hico (13-1), TBD

Mart (10-3) vs. Shiner (10-3), 7:30 p.m. Friday, Austin’s Reeves Complex

CLASS 1A DIVISION II

State Quarterfinals

Wellington 52, Seagraves 0

Albany (12-0) vs. Muenster (12-0), 4 p.m. Monday, Mineral Wells

Tenaha 24, Bremond 7

Falls City 55, La Pryor 0

State Semifinals

Wellington (12-0) vs. Albany-Muenster winner, TBD

Tenaha (11-1) vs. Falls City (13-0), 7:30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

SIX-MAN DIVISION I

State Semifinals

Turkey Valley (10-3) vs. Crowell (12-1), 4 p.m. Monday, Childress

May (13-0) vs. Abbott (8-5), 8 p.m. Monday, Glen Rose

State Championship

Turkey Valley-Crowell winner vs. May-Abbott winner, noon Dec. 14, Arlington’s AT&T Stadium

SIX-MAN DIVISION II

State Semifinals

Grandfalls-Royalty 67, Follett 58

Newcastle (10-2) vs. Milford (11-2), 5 p.m. Monday, Glen Rose

State Championship

Grandfalls-Royalty (13-1) vs. Newcastle-Milford winner, 3 p.m. Dec. 14, Arlington’s AT&T Stadium

TAPPS PLAYOFF PAIRINGS

STATE CHAMPIONSHIPS

DIVISION I

Plano Prestonwood Christian (12-1) vs. Nolan Catholic (9-4), 6 p.m. Tuesday, Corsicana’s Tiger Stadium

DIVISION II

Midland Christian School (13-0) vs. Katy Pope John XXIII (10-2), 1 p.m. Monday, Corsicana’s Tiger Stadium

DIVISION III

Dallas First Baptist (13-0) vs. Bryan Brazos Christian (9-0), 6 p.m. Monday, Corsicana’s Tiger Stadium

Looking for comments?

We welcome your comments on this story, but please be civil. Do not use profanity, hate speech, threats, personal abuse, images, internet links or any device to draw undue attention. Our policy requires those wishing to post here to use their real identity.

Our commenting policy | Facebook commenting FAQ | Why Facebook?


Get updates on the go

Live scores from a full slate of games, plus news and videos from our high school experts. Right on your phone.

Follow us on Twitter

Read our latest posts at twitter.com/dfwvarsity



Game of the week