UIL regional golf results from Thursday

Posted Friday, Apr. 19, 2013  comments  Print Reprints
A

Have more to add? News tip? Tell us

BOYS

CLASS 5A REGION I

Final Results

Team: 1. Mansfield Black, 602; 2. Southlake Carroll, 619; 3. Flower Mound Marcus, 628; 4. El Paso Coronado Gold, 632; 5. Colleyville, 633; 6. Mansfield Gold, 639; 6. Grapevine, 639; 8. Waco Midway, 640; 9. Belton, 641; 10. Southlake Carroll Green, 643; 11. Abilene Cooper, 646; 12. Odessa Permian, 648; 13. Flower Mound, 650; 14. Arlington Martin, 676; 15. El Paso Coronado Blue, 692; 16. Fort Worth Paschal, 710.

Individual: 1. Matt Gilchrest, Carroll Black, 145; 2. Luke Neeley, Mansfield Black, 149; 2. Andre Garcia, Mansfield Black, 149; 4. Kyle Karnei, Waco Midway, 151; 4. Cory Churchman, Abilene Cooper, 151; 6. Cole Barnett, Mansfield Black, 152; 7. Aaron Guanlao, Northwest, 153; 7. Andrew Paysse, Belton, 153; 9. Drew Dewald, Copperas Cove, 154; 9. Chase Lansford, Colleyville, 154; 9. Dustin Lewis, Marcus, 154; 12. Will Clark, Mansfield Black, 155; 12. Austin Wride, Grapevine, 155; 12. Bryant Evans, Flower Mound, 155; 12. Corbin Kasten, Carroll Black; 16. Logan Fox, Harker Heights, 156; 16. Blake Stock, Waco Midway, 156; 16. Collin Clark, Mansfield Gold, 156; 16. Duncan Sutherland, Marcus, 156; 20. Preston Woodard, Mansfield Gold, 157; 20. Evan Macias, El Paso Coronado Gold, 157.

CLASS 3A REGION I

Final Results

Team: 1. Andrews, 297-295—592; 2. Big Spring, 309-309—618; 3. Gatesville (won playoff), 313-319—632; 4. Abilene Wylie, 310-322—632; 5. Llano, 315-318—633; 6. Levelland, 327-320—647; 7. Borger, 336-336—672; 8. Graham, 347-340—687; 9. Stephenville, 341-352—693; 10. Kennedale, 358-338—696; 11. Mineral Wells, 355-347—702; 12. Amarillo River Road, 364-343—707; 13. Pecos, 356-353—709; 14. Alvarado, 361-360—721; 15. Fort Stockton, 370-354—724; 16. Vernon, 379-368—747.

Individual: 1. Tanner Montgomery, Andrews, 71-69—140; 2. Taylor Grant, Abilene Wylie, 68-74—142; 3. G.K. Morrison, Andrews, 74-70—144; 4. Brecken Bain, Levelland, 76-76—152; T5. Hunter Montgomery, Andrews, 76-77—153; T5. Devin Roberson, Big Spring, 73-80—153; T7. Erik Walinder, Andrews, 77-77—154; T7. Tyler Bryan, Big Spring, 77-77—154; T9. Josh Baltzell, Andrews, 76-79—155; T9. Jordan Webb, Llano, 77-78—155; T9. Tate Kennedy, Big Spring, 79-76—155. Others: Cole Ward, Kennedale, 78-82—160; Reece Tarver, Mineral Wells, 83-77—160; Kiley Word, Glen Rose, 79-85—164; Colton Jeffress, Stephenville, 80-86—166; Trey Skaggs, Springtown, 84-87—171; Aden Wheat, Castleberry, 89-90—179.

GIRLS

CLASS 4A REGION I

Final Results

Team: 1. Nelson (1), 322-319—642; 2. Wolfforth Frenship, 351-343—694; 3. Aledo Black, 349-350—699; 4. Crowley, 353-356-709; 5. Amarillo, 358-354—712; 6. Nelson (2), 373-348—721; 7. Birdville, 364-380—744; 8. EP Jefferson, 385-378—763; 9. Canyon Randall, 375-391—766; 10. Saginaw, 391-397—788; 11. Lubbock Monterey, 412-385—797; 12. Burleson Centennial, 419-419—838; 13. EP Hanks, 409-430—838; 14. Aledo Orange, 463-446—909; 15. El Paso, 472-482—954; 16. EP Eastlake, 485-481—966.

Individual: 1. Maty Monzingo, Nelson (1), 71-71—142; 2. Katie Johnston, Crowley, 77-80—157; 3. Alexandria Batista, Nelson (1), 80-78—158; T4. Kim Kyong, Crowley, 82-82—164; T4. Hali Escobedo, Amarillo, 84-80—164; 6. Marisa Marquez, Amarillo, 84-82—166; T7. Leah Hudson, Birdville, 85-82—167; T7. Emiley Odom, Wolfforth Frenship, 89-78—167; 9. Taryn Pittman, Aledo Black, 85-84—169; T10. Kendall Slaughter, Wolfforth Frenship, 84-86—170; T10. Madison Tuazon, Lubbock, 85-85—170; T10. Allyson Springer, Nelson, 87-83—170; 13. Samantha Smallwood, Nelson, 88-83—171; T14. Brook Hicks, Saginaw, 87-85—172; T14. Zoey DaneshFar, Nelson (1), 85-87—172; T16. Aimee Mires, Nelson (1), 86-87—173; T16. Madison Carballero, Wolfforth Frenship, 88-85—173; 18. Lindsey Huff, Crowley, 86-88—174; T19. Quincy Ballard, Aledo Black, 86-90—176; T19. Bryle Alcorn, Joshua, 86-90—176.

CLASS 3A REGION I

Final Results

Team: 1. Andrews (Black), 612; 2. Snyder, 630; 3. Gatesville, 632; 4. Monahans, 650; 5. Lampasas, 696; 6. Pecos, 697; 7. Burkburnett, 708; 8. Andrews (Gold), 713; 9. Borger, 740; 10. Pampa, 743; 11. Vernon, 755; 12. Alvarado, 791; 13. Mineral Wells, 822; 14. Stephenville, 830; 15. Fort Stockton, 848; 16. Springtown, 872.

Individual: 1. Sarah Moore, Burkburnett, 143; 2. Sarah B lack, Andrews (Black), 143; 3. Morgan Rogers, Lampasas, 149; 4. Hailey Burgen, Andrews (Black), 150; 5. Sabrina Castillo, Snyder, 151; 6. Katy Colson, Gatesville, 153; 7. Gabriella Cano, Monahans, 155; T8. Lauren Davis, Gatesville, 156; T8. Kristen Smithhart, Gatesville, 156; 10. Sydney Roberts, Brownwood, 157; T11. Malory Hunter, Snyder, 158; T11. Brittney Lambert, Andrews (Black), 158; 13. Emily King, Monahans, 159; T14. Kelsie Guinn, Big Springs, 160; T14. Cassidy Rawls, Snyder, 160; 16. Regan Lindsey, Snyder, 161; 17. Kena Cox, Lampasas, 163; 18. Ryan Pate, Greenwood, 164; T19. Karley Pounds, Monahans, 165; T19. Kalli Jennings, Andrews (Black), 165. Others: 21. Jacqui Condy, Glen Rose, 166; T24. Dally Friedrich, Stephenville, 168; T40. Scarlett Eaton, Mineral Wells, 180; T49. Emily McAllister, Alvarado, 188; 67. Kaylon Cremeen, Springtown, 205. 70. McKayla Hayes, Venus, 208; T71. Brianna Dillon, Kennedale, 209.

Looking for comments?

We welcome your comments on this story, but please be civil. Do not use profanity, hate speech, threats, personal abuse, images, internet links or any device to draw undue attention. Our policy requires those wishing to post here to use their real identity.

Our commenting policy | Facebook commenting FAQ | Why Facebook?


Get updates on the go

Live scores from a full slate of games, plus news and videos from our high school experts. Right on your phone.

Follow us on Twitter

Read our latest posts at twitter.com/dfwvarsity



Game of the week